Soyut heykelde gerçeklik
Reality in abstract sculpture
- Tez No: 923416
- Danışmanlar: DOÇ. ERCAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
'Soyut Heykelde Gerçeklik' adlı bu tez çalışmasında, 'soyut heykel sanatı' olarak değerlendirilen sanatsal ifade biçimi, 'gerçek ve gerçeklik' kavramları bağlamında irdelenmektedir. Yaşantımız içinde çok fark edilemese de en önemli olgulardan biri gerçeklik anlayışımızdır. Gerçeklik, çağdan çağa, kültürden kültüre olduğu kadar bireyin öznel yargılarına bağlı olarak da değişir ve dönüşür. Gerçeklik kavrayışımız, yaşantımız boyunca bir şeyleri algılama ve anlamlandırmada sürekli bizlere eşlik eder. Bir nesneye baktığımızda aslında ilgilendiğimiz şey sadece onun dış dünyada yer edinmiş şekli değildir. Gerçeklik, dış dünyada olanların ardında, ötesinde durmaktadır. Gerçeklik anlayışı insanoğlu var olduğundan itibaren sanatla iç içe olmuş ve farklı şekillerde yansıtılmıştır. Soyut sanat, nesnelerin dış görünümlerinden uzaklaşır, bizlere yalınlık içinde gerçekliği sunar, bu gerçeklik, dış dünyaya dair bir yansıma değildir. Soyut heykel, geleneksel heykel anlayışlarından bağımsız olarak, görünüşleri kopyalamaktan ziyade sanatçının duyguları, düşünceleri ve estetik arayışını da yansıtan farklı bir gerçeklik boyutuna sahiptir. Bilinen gerçeklik ile bir çeşit yüzleşme olarak da değerlendirilebilecek olan soyut heykel, izleyiciye sanatçısının özgün ve öznel iç dünyasının da etkin olduğu bir gerçeklik sunar.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled 'Reality in Abstract Sculpture', the form of artistic expression considered as 'abstract sculpture ' is examined in the context of the concepts of 'real and reality'. One of the most important phenomena in our lives is our understanding of reality. Reality changes and transforms from era to era, from culture to culture, as well as depending on the subjective judgments of the individual. Our conception of reality constantly accompanies us in perceiving and making sense of things throughout our lives. When we look at an object, what we are actually interested in is not only its form in the external world. Reality lies behind and beyond what happens in the external world. The understanding of reality has been intertwined with art since the existence of mankind and has been reflected in different ways. Abstract art moves away from the external appearance of objects, presents us reality in simplicity, this reality is not a reflection of the outside world. Abstract sculpture has a different dimension of reality that reflects the artist's emotions, thoughts and aesthetic pursuit rather than copying appearances, independent of traditional sculpture conceptions. Abstract sculpture, which can also be considered as a kind of confrontation with known reality, offers the viewer a reality in which the artist is active in his/her unique and subjective inner world.