Frederic Chopin'in Op. 22 Andante Spianato et Grande Polonaise Brillante adlı eserinin teknik ve müzikal açıdan incelenmesi
A technical and musical analysis of Frederic Chopin's Op. 22 Andante Spianato et Grande Polonaise Brillante
- Tez No: 923418
- Danışmanlar: DOÇ. SELA CAN DÖKMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırma, Frederic Chopin'in Op. 22 Andante Spianato et Grande Polonaise Brillante adlı eserini form, armoni ve teknik açılardan kapsamlı şekilde analiz etmektedir. İki bölümden oluşan eser, romantik dönemin karakteristik özelliklerini derinlemesine yansıtmaktadır. Andante Spianato bölümü, Sol Majör tonalitesinde lirik ve yumuşak bir atmosfer sunarken, Grande Polonaise Brillante gösterişli ritimleri, süsleme pasajları ve dans karakteriyle dikkat çeker. Chopin'in bel canto etkisindeki melodik anlayışı, Polonya'ya özgü polonez ritimleri ve yenilikçi armonik yapıları eserin belirgin özelliklerindendir. Analizde, artmış altılı akorlar, Fransız altılı akoru, ani ton değişimleri ve rubato uygulamaları detaylı incelenmiştir. Ayrıca, eserin virtüözite gerektiren pasajları, pedal kullanımı ve teknik zorlukları ele alınarak icracılara öneriler sunulmuştur. Özellikle eserin girişteki yumuşak arpej çalışmaları, orta kısımlardaki süsleme pasajları ve polonezin ritmik coşkusu, icracılara çeşitli teknik zorluklar ve yorum fırsatları sunmaktadır. Bu zorlukların aşılması ise rubatonun doğru uygulanması, süsleme notalarının net duyurulması ve pedallamanın eserin duygusal dokusunu destekleyecek biçimde yönetilmesinin önemli olduğu değerlendirilmektedir. Form ve armoni yönünden detaylı incelenen bu eser, Chopin'in romantik piyano repertuvarına kazandırdığı en önemli yapıtlar arasında yer almaktadır. Bu çalışma hem akademik literatüre katkı sunmakta hem de eseri yorumlamak isteyen piyanistler için teknik ve müzikal rehberlik niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides a comprehensive analysis of Frederic Chopin's Op. 22 Andante Spianato et Grande Polonaise Brillante in terms of form, harmony, and technique. The work, consisting of two sections, deeply reflects the characteristic features of the Romantic era. The Andante Spianato section, set in G Major, offers a lyrical and serene atmosphere, while the Grande Polonaise Brillante captivates with its flamboyant rhythms, ornamental passages, and dance-like character. Chopin's melodic approach, influenced by bel canto, his use of Polish polonaise rhythms, and innovative harmonic structures are among the work's distinctive features. The analysis examines augmented sixth chords, the French sixth chord, abrupt tonal shifts, and the application of rubato in detail. Additionally, the virtuosic passages, pedal usage, and technical challenges of the piece are addressed, providing suggestions for performers. Specifically, the soft arpeggio patterns in the introduction, the ornamental passages in the middle sections, and the rhythmic exuberance of the polonaise offer performers various technical challenges and interpretive opportunities. Overcoming these challenges requires the accurate application of rubato, the clear articulation of ornamentation, and the management of pedaling to enhance the emotional texture of the work. From the perspectives of form and harmony, this piece stands out as one of Chopin's most significant contributions to the Romantic piano repertoire. This study not only contributes to academic literature but also serves as a technical and musical guide for pianists seeking to interpret the work.