TRT Çocuk televizyon kanalındaki çizgi film müziklerindeki örnek eserlerin tematik ve müzikal açıdan incelenmesi
Examination of sample works in cartoon music on TRT Children's television channel from the thematic and musical perspectives
  1. Tez No: 923419
  2. Yazar: İSMAİL CAN YEŞİLÇÖP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI AKARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çizgi filmler çocukların ilgisini çekmekte ve onlara eğitici mesajlar vermektedir. Bu filmlerde müziklerin içerdiği tempolar, ritmik yapılar çocukların duygusal ve bilişsel gelişimlerini desteklemede önemli bir rol üstlenmektedir. Bu çalışma da TRT çocuk kanalında yayınlanan çizgi filmlerinden 10 tanesi incelenmiş ve içerdiği müzikler MuseScore Studio programı aracılığıyla notaya alınmıştır. Bu müziklerin içerdiği temalar ve çocuklar üzerinde nasıl bir etki bırakacağı irdelenmiştir. Ayrıca bu notaların melodileri, ölçü sayıları ve hangi metronomların kullanıldığı belirlenmiştir. Araştırmada nitel analiz yöntemlerinden biri olan literatür taraması ve doküman incelemesi yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda ise, genellikle bu çizgi film müziklerinde aile, arkadaşlık temalarının ağır bastığı görülmüştür. Ayrıca incelenen müziklerde allegro (hızlı ve net) hızının daha fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cartoons attract children's attention and give them educational messages. The tempos and rhythmic structures contained in the music in these films play an important role in supporting the emotional and cognitive development of children. In this study, 10 cartoons broadcast on the TRT children's channel were examined and the music they contained was notated using the MuseScore Studio program. The themes contained in these songs and the impact they will have on children have been examined. In addition, the melodies of these notes, the number of measures and the speeds used were determined. In the research, literature review and document review methods, which are among the qualitative analysis methods, were used. It has been observed that family and friendship themes generally dominate these cartoon music. In addition, it was determined that allegro (fast and clear) speed was higher in the examined music.