İBB bünyesindeki enstitü İstanbul – İSMEK yaygın eğitim kurumlarında piyano öğretimi için kullanılmak üzere yeni bir yöntemsel yaklaşım
A new methodological approach for piano teaching to be used in İSMEK, the adult education centers of the Istanbul Metropolitan Municipality (İBB)
  1. Tez No: 923420
  2. Yazar: UĞUR KOLAÇANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERHAN KÜNGERÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yaygın eğitim veren sanat kurumlarının temel amacı, bireyleri ilgi duydukları müzik türleri ve enstrümanlara uygun eğitim planlarıyla hedeflerine ulaştırmaktır. Bu süreç, öğrencinin mevcut yetkinlikleri göz önünde bulundurularak, en verimli ve etkili eğitim sistemine göre yapılandırılmalıdır. İstanbul'da yer alan ve bünyesinde iki müzik okulu barındıran Enstitü İstanbul – İSMEK, farklı çalgı aletlerinde eğitim vermektedir. Bu okula başvuran öğrenciler ise, çeşitli motivasyonlarla gelmektedir: Kimisi çocukluk hayalini gerçekleştirmek, kimisi profesyonel bir müzisyen olmayı hedeflerken; bazıları ise boş zamanlarını verimli değerlendirmek, çocuklarının piyano eğitimine katkı sağlamak ya da sadece piyanonun sesini duymak için bu eğitimi tercih etmektedir. Diğer katılımcılar ise genel kültürlerini artırmak, yaşlanmanın etkilerini hafifletmek, el kaslarını güçlendirmek ve rehabilitasyon amacıyla müzik eğitimine yönelmişlerdir. Bu çalışmada, araştırma evreni olarak Enstitü İstanbul – İSMEK bünyesinde eğitim alan piyano öğrencileri seçilmiş ve burada eğitim gören öğrencilerin, planlı çalışmalar doğrultusunda toplanan veriler aracılığıyla uygulanan yöntemin etkileri detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of formal arts education institutions is to guide individuals towards their goals with training plans tailored to their interests in music genres and instruments. This process is structured based on the students' current competencies, utilizing the most efficient and effective educational systems. Located in Istanbul and housing two music schools, the Enstitü İstanbul – İSMEK provides training in various musical instruments. Students who apply to this institution have diverse motivations: some aim to fulfill a childhood dream, while others aspire to become professional musicians. Additionally, there are those who choose this education to use their free time productively, support their children's piano education, or simply enjoy the melodic sound of the piano. Other participants are drawn to music education to enhance their general knowledge, mitigate the effects of aging, strengthen their hand muscles, or as a form of rehabilitation. In this study, the research population consists of piano students enrolled at Enstitü İstanbul – İSMEK, and the effects of the applied method are thoroughly examined through data collected in accordance with structured work. The impact of the method on the students receiving education at this institution is analyzed in detail.