TRT Çocuk kanalında yayınlanan çizgi filmlerde ailenin temsili: Rafadan Tayfa örneği
Representation of family in cartoons broadcast on TRT Children's channel: The example of Rafadan Tayfa
  1. Tez No: 926266
  2. Yazar: NEŞE VONA GERÇİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ŞAKI AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Toplumun inşasında, insanın gelişimde temel kurum ailedir. Aile çocuğun kişilik yapısını, değerlerini, kimlik inşasını ve sosyalleşmesini belirleyen birincil kurumdur. Yalnız son elli yıldır medya araçları ve özellikle televizyon eğlence, bilgi ve değer aktarımı işlevlerinin ötesinde çocuk ve gençlerin sosyalleşmesini biçimlendiren bir rol yüklenmeye başlamıştır. Çocukların özellikle okul öncesi dönemde davranışlarını, giyim ve tüketim alışkanlıklarını hatta değer yargılarını en fazla etkileyen televizyon programları, çizgi filmlerdir. Çocuklar izledikleri karakterlerle hızla özdeşim kurabilmektedir. Çizgi filmlerde öne çıkan karakterler ve onların temsil ettiği değerler çocukların ahlaki ve duygusal gelişimini doğrudan etkilemektedir. Bu bağlamda çalışmamızda televizyon, aile, çocuk, çizgi film ve temsil süreçleri incelenmiş, TRT Çocuk kanalında yayınlanan çizgi filmlerde ailenin temsili konusuna odaklanılmıştır. Çocukların TRT Çocuk kanalında en fazla izlenen ve on yıldır kesintisiz yayınlanan Rafadan Tayfa çizgi filmi, bu konunun analizinde örneklem olarak alınmıştır. Araştırmada bölümlerin seçiminde“tabakalı rastgele örnekleme”yöntemi uygulanmış, veri analiz yöntemi olarak da“içerik analizi yöntemi”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda aile ilişkilerini geliştiren temel değerlerin çocuklar üzerinden aktarıldığı, ailenin oluşumunu sağlayan anne ve baba karakterlerine görsel temsil olarak yer verilmediği, az oranda sözel ileti ile aileye gönderme yapıldığı, aile çeşidi olarak çekirdek aile yapısının öne çıktığı, aile tutumları olarak otoriter ve koruyucu tutumların daha fazla öne çıktığı bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fundamental institution in the construction of society and the development of individuals is the family. The family is the primary institution that shapes a child's personality structure, values, identity formation, and socialization. However, in the past fifty years, media tools, particularly television, have assumed a role that goes beyond entertainment, information, and value transmission, shaping the socialization of children and young people. Among the most influential television programs affecting children's behaviors, clothing and consumption habits, and even value judgments, especially during the preschool period, are cartoons. Children quickly identify with the characters they watch. The prominent characters in cartoons and the values they represent directly impact children's moral and emotional development. In this context, our study examines television, family, children, cartoons, and representation processes, focusing on the representation of the family in cartoons broadcast on the TRT Çocuk channel. The cartoon Rafadan Tayfa, which has been continuously broadcast for ten years and is one of the most-watched programs on TRT Çocuk, was selected as a sample for analysis. The“stratified random sampling”method, one of the probability sampling methods, was used to select episodes. The“content analysis method”was employed as the data analysis method in the research. The study's findings revealed that fundamental values promoting family relationships are transmitted through children, visual representations of parent characters contributing to family formation (mother and father) were not included, and references were made to them to a limited extent through verbal communication. The nuclear family structure emerged as the predominant family type, and authoritarian and protective family attitudes were found to be more prominent.