Kadın duygusallığının iki boyutlu düzlem üzerinde plastik açıdan değerlendirilmesi
Plastic empirical evaluation of female emotionality on two-dimensional plane
  1. Tez No: 551924
  2. Yazar: PERVİN KURÇEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL GÖĞEBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
“Kadın Duygusallığı”, kadını erkekten ayıran ve hayata bakış açısını şekillendiren önemli bir özelliktir. Duygusal anlamda karşı cinsine göre daha hassas bir yapıya sahip olan kadın, her çeşit duygu türünü daha yoğun yaşamaktadır. Zamanın çeşitli dönemlerinde belirli yetileri övgüye layık görülürken, zaman içinde toplumda yaşanan değişiklikler sonucunda övgüye layık görülen kadın ötelenerek değersizleştirilmiştir. Dolayısıyla, cinsiyete karşı oluşturulan negatif algı, birçok kadın için duygusal deformasyona sebep olmuştur. Kadına yönelik ortaya çıkan negatif algı, bir taraftan sebep-sonuç ilişkisi bakımından bilim insanları tarafından irdelenirken, diğer taraftan sanatçılar için de önem arz eden bir konu halini almıştır. Sanatçılar için önemli bir imge haline gelen kadın, sanat tarihi boyunca estetik bir imge olarak görülmüştür. Kuşkusuz kadın vücudunun estetik bir yapıya sahip olması, onu sanatın önemli bir imgesi haline getirmiştir.Teknolojinin gelişmesi ve toplumsal değişim sonucunda cinsel metaa haline gelen kadın, erkek egemen sanat anlayışında duygulardan yoksun bırakılarak nesne biçiminde kullanılması yaygınlaşmıştır. 20. yüzyılın başlamasıyla kadınlarda oluşan farkındalık, kadınların sanatçı konumuna yükselmesini sağlamıştır. Bu çalışmanın amacı, kadınınsadece resimsel bir imge olmayıp,aynı zamanda duygusal bir canlı olduğu gerçeğini de ortaya koymaktır. Özellikle kadın kitlesinin ele alındığı bu çalışma, literatür taraması yapılarak; öne sürülen düşünce plastik bir tavırla oluşturulan uygulamalarla desteklenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, kadının fizyolojik ve sosyolojik yapısı incelenerek tarihsel süreç içerisindeki yeri ele alınmış ve ikinci bölüm ise kadının duygusal bağlamda nasıl bir yapıya sahip olduğu araştırılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde sanat tarihinde kadın imgesinin ele alınışı ve kadın sanatçıların konuya yaklaşım biçimleri, dördüncü bölüm ise;bu çalışmanın omurgasını oluşturan on tane tuval üzerine yağlıboya tekniği ile yapılmış özgün çalışmalar eklenerekve bu çalışmaların resimsel analizleri yapılmıştır. Sonuç kısmında ise; kadın duygusallığının ele alındığı bu çalışmada, elde edilen bilgiler doğrultusunda kadının bilişsel ve duyuşsal anlamda erkekten farklılık göstermesi sebebiyle erkeğe oranla her türlü duyguyu daha yoğun yaşadığı ve onun toplum içerisinde farklı algı türlerine tabii olması duygu durumunun değişmesine sebep olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Female Emotionality”is an important feature that differentiates woman from man and shapes perspective on life. The woman, who has a more sensitive disposition than her opposite sex, experiences all kinds of emotions more intensely. In certain periods of history, the particular abilities of women were praised; however, the women who were seen praise worthy have been marginalized and trivialized. Therefore, the negative perception against this gender has cause demotional deformation in many women. The negative perception towards women has been scrutinized by scientists in terms of cause-effect relationship while it has also become an important issue for artists. The woman, who has become an important image for the artists, has been seen as an aesthetic image throughout the history of art. Undoubtedly aesthetic structure of female body made her an important image of art. As a result of the development of technology and socialchange, woman has become a sexual objectand her use as an object without emotions has become widespread in the patriarchal art. At the beginning of the 20th century, the awareness created in women led them to reach the status of artists. The aim of this study is to reveal the fact that woman is not only a pictorial image but also an emotional being. A literature review was made for this study, which focuses especially on women and the idea was supported by the practices formed in a plastic manner. The first part of the study examined the physiological and sociological structure of woman and treated her place in the historical process where as the second part investigated the emotional disposition of women is. The third part of the study is about how women's image have been addressed in the history of art and how the women artists have approached this issue; in the fourth part; original paintings on canvas were studied and their painterly analysis was made.