Evaluation of post-harvest dormancy in barley (Hordeum vulgare L. subsp. vulgare) genotypes
Arpa (Hordeum vulgare L subsp. vulgare) genotiplerinde hasat sonrası dormansi durumunun değerlendirmesi
- Tez No: 923453
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRAY AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Tarımsal üretimde ekim sonrası hızlı ve homojen bir çimlenme, erkencilik ve verimlilik açısından önemli bir faktördür. Ancak, çeşitlerin yüksek düzeyde tohum dormansisine sahip olması, bu süreci olumsuz yönde etkileyerek tarımsal verimliliği düşürebilmektedir. Tohum dormansisi, genetik olarak kalıtsal olup, tohum gelişimi sırasında çevresel koşullardan etkilenmektedir. Bu çalışmanın amacı, normal ve geç hasat edilen iki sıralı arpa genotiplerinde hasat sonrası tohum dormansisini değerlendirmek ve dormansinin kırılması için uygun depolama süresi ve koşullarını belirlemektir.
Özet (Çeviri)
In agricultural production, rapid and uniform germination after sowing is a crucial factor for early growth and productivity. However, a high level of seed dormancy in certain cultivars can negatively affect this process, thereby reducing agricultural efficiency. Seed dormancy is a genetically inherited trait influenced by environmental conditions during seed development. This study aims to evaluate post-harvest seed dormancy in two-row barley genotypes harvested at normal and late periods and to determine the optimal storage duration and conditions for breaking dormancy.