Affective secularism: Journalistic coverage of religious differences in turkey
Duygusal sekülerizm: Türkiye'de inanç farklılıklarının gazetelerde ele alınışı
- Tez No: 923454
- Danışmanlar: PROF. DR. JESSICA WINEGAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Northwestern University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez, seküler devletlerin inanç eşitsizliklerini kimin görünür kılıp kılamayacağını kontrol etmek ve bu yolla seküler inanç eşitliği beklentisini yeniden üretmek için haber medyasını nasıl kullanıldığını tarihsel ve etnografik olarak incelemektedir. Bu soruyu, çoğunluğu oluşturan Sünni Müslümanlardan sonra Türkiye'nin en büyük inanç topluluğu olan Alevilerin ve Alevilerle ilgili gazetecilik faaliyetlerine odaklanarak ele alıyorum. İstanbul'daki Alevi televizyon kanallarının ve Alevi olmayan büyük haber kuruluşlarının haber merkezlerinde ve medya arşivlerinde 18 ay süren etnografik bir saha çalışması yürüttüm. Analizim, haber medyasının korku, endişe, sorumluluk, beklenti ve şüpheden oluşan karmaşık bir duygu topluluğu yaratarak seküler eşitlik projeksiyonlarını yeniden ürettiğini göstermektedir. Bu duyguların, gazeteciler gibi iktidar konumunda olmayan aktörlerin inanç eşitsizliklerini ifşa etmesini nasıl zorlaştırdığını, devleti seküler eşitliğin sağlayıcısı olarak yeniden konumlandıran bir zorluk olarak özetliyorum. Ayrıca 1920'lerden bu yana sekülerleşmiş hukukun Alevilerin farklılıkları konusunda nasıl“sessiz”kaldığının da izini sürüyorum. Çalışmam 2000'li yıllarda medyada Alevilerin statüsünün olası yasal tanınması/reformu hakkındaki tartışmaların bu sessizliği, laik devletin şimdi olmasa bile gelecekte eşitliği sağlayacağı beklentisine dönüştürdüğünü gösteriyor. Son olarak Alevilerin bu süreçlere haber üretim pratikleriyle nasıl yanıt verdiklerini etnografik olarak inceliyorum. Bu tez seküler yönetimin baskıcı sonuçlarını giderek daha fazla vurgulayan sekülerizmin akademik kavramsallaştırmalarını, onu inanç temelinde bir eşitlikçi sistem olarak tasvir eden kamusal algılarıyla karşılaştırmak için medya ve sekülerizm çalışmalarını duygulanım/duygu literatürüyle birleştirmektedir. Çalışmam, seküler yönetimin bu tür ayrımcı sonuçlarını araştıran çalışmaları temek alarak, akademik kanonda daha az incelenmiş bir soruyu soruyor: Eğer laiklik inanç adaletsizliklerini sona erdirmiyor, aksine yeniden tesis ediyorsa, devletler laikliğe halkın desteğini nasıl kazanabilir? Analizim, bu desteğin çeşitli duygusal deneyimler yaratan devlet ve azınlıkta kalan medya uygulamaları tarafından inanç eşitliği vaadinin sürekli olarak yeniden inşa edilmesine bağlı olduğunu vurguluyor.
Özet (Çeviri)
This dissertation historically and ethnographically examines how secular states use news media to control who can and cannot render visible religious inequalities and, in so doing, reproduce secular anticipations of religious equality. I address this question by focusing on the journalistic production of and about Alevis, Turkey's largest religious community after the majority Sunni Muslims. I pursued 18 months of ethnographic fieldwork in the newsrooms and media archives of Alevi television networks and major non-Alevi news outlets in Istanbul. My analysis illustrates that news media reproduces projections of secular equality by engendering a complex emotional assemblage that consists of fear, anxiety, responsibility, anticipation, and suspicion. I outline the ways that these emotions make it difficult for actors that are not in positions of power, such as journalists, to expose religious inequalities—a difficulty that reinstates the state as the provider of secular equality. I also trace how secularized law, since the 1920s, remains“silent”about Alevis' differences. My work shows that, in the 2000s, news media discussions about possible legal recognition/reform of Alevis' status turn this silence into anticipation that secular state will deliver equality, if not now, in the future. Lastly, I ethnographically examine how Alevis respond to these processes with their news production practices. This dissertation combines media and secularism studies with affect/emotion literature in order to put scholarly conceptualizations of secularism—which increasingly highlight the oppressive consequences of secular governance—into conversation with its public perceptions—that depicts it as a system of religious egalitarianism. By building on the works that explored such discriminatory results of secular governance, my work asks a less examined question in the scholarly canon: How do states gain public adherents to secularism if secularism does not end but rather reinstates religious injustices? My analysis highlights that this support is contingent upon the constant reconstruction of the promise of religious equality by state and minority media practices that craft various affective experiences.