Dijital darbe işlemli bir nötron detektöründe zaman ve uzaysal çözünürlüğün incelenmesi
Investigation of timing and spatial resolution of a neutron detector using digital pulse processing
  1. Tez No: 923456
  2. Yazar: UMUT DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tezin amacı NEDA (NEutron Detector Array) dedektörü boyutlarında BC-501A sıvı sintilatör hücrelerinden oluşturulmuş dedektör modelinin nötronlarla etkileşimi sonucu oluşacak darbelerin simülasyonu ve analizidir. Program ve alt programlar C/C++ dili ve ROOT framework kullanılarak hazırlandı. Bir yarım küreye sıkışabilir sayıda konik, silindirik ve altıgen dedektör dizileri kullanıldı. Nötronların dedektör ile etkileşimleri Monte Carlo teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Dedektörlerdeki nötron olayları izlenerek, okunabilir ham veri dosyası (raw) üzerine, yayınlanan nötron sayısı, dedektör numarası, etkileşim koordinatları, nötron enerjisi, çekirdeğin geri tepmesi ile yayınladığı ışık çıkışı ve uçuş zamanı (TOF) yazıldı. Tez içerisinde nötron saçılması olayı simüle edildi. Enerjisi 1 MeV'den 20 MeV'e kadar olan nötron etkileşimleri, farklı dedektör şekilleri ve geometrik dizilimlerle incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to simulate and analyze the pulses that will be generated as a result of the interaction of neutrons with the detector model formed from BC-501A liquid scintillator cells in NEDA (NEutron Detector Array) detector dimensions. The program and subroutines were prepared using C/C++ language and ROOT framework. Conical, cylindrical and hexagonal detector arrays were used in a number that can be squeezed into a hemisphere. The interaction of neutrons with the detector were simulated using Monte Carlo techniques. The neutron events at the detectors were monitored and the number of neutrons emitted, detector number, interaction coordinates, neutron energy, light output from the recoil of the nucleus and time of flight (TOF) were written on the readable raw data file. Neutron scattering was simulated in the thesis. Neutron interactions with energies ranging from 1 MeV to 20 MeV were investigated with different detector shapes and geometrical configurations.