Hemodiyaliz tedavisi alan son dönem böbrek yetersizliği hastalarına roy uyum modeline dayalı öğrendiğini anlat yöntemiyle verilen bireysel eğitimin tedavi uyumu ve baş etme becerilerine etkisi
The effect of individualized education using the teach-back method based on roy's adaptation model given to patients with end stage renal disease receiving hemodialysis treatment on treatment adherence and the coping skills
- Tez No: 923491
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA AKIN EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nefroloji, Nursing, Nephrology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amaç: Bu araştırma hemodiyaliz tedavisi alan hastalara hemşire rehberliğinde Roy Uyum Modeli'ne (RUM) dayalı Öğrendiğini Anlat Yöntemi kullanılarak verilen bireysel eğitimin sıvı, diyet ve ilaç uyumu ile başetme ve uyum becerilerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla randomize kontrollü iki gruplu, ön test-son test tasarımlı, girişimsel olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırma örneklemini Eylül 2023-Nisan 2024 tarihleri arasında İstanbul ilinde üç eğitim ve araştırma hastanesinde hemodiyaliz ünitesine başvuran kayıtlı girişim (n=21) ve kontrol grubu (n=21) hastası oluşturdu. Veriler Hemodiyaliz Tedavisi Bilgi Formu, Son Dönem Böbrek Yetmezliği Uyum Ölçeği (SDBY-UÖ) ve Başetme ve Uyum Süreci Ölçeği (BUSÖ) ile toplandı. Girişim grubuna RUM doğrultusunda Öğrendiğini Anlat Yöntemi'yle üç oturum şeklinde yüz yüze eğitim ve hazırlanan eğitim kitapçığı verildi. Eğitimden sonra (2-11. hafta) her hafta bir gün izlem ve eğitim tekrarı yapıldı. Bulgular: Girişim grubu yaş ortalaması 47,81 ± 13,59, %71,4'ü erkektir. Girişim ve kontrol grubunda SDBY-UÖ toplam ölçek son test puanlarının kontrol grubunun aksine girişim grubunda daha yüksek olduğu saptandı (p = 0,001). Girişim grubunda BUSÖ toplam ölçek son test puan ortalamaları 141,43 ± 12,96 iken, kontrol grubunda 132,00 ± 16,28 olarak belirlendi. Girişim grubunun BUSÖ toplam ölçek son test puanları kontrol grubunun aldığı puanlardan daha yüksek bulundu (p = 0,044). Sonuç: Hemodiyaliz hastalarına Öğrendiğini Anlat Yöntemi ile verilen eğitimin girişim grubu hemodiyaliz hastalarında tedaviye uyumu, öğrenme ve ilişki kurma becerileri ile başetme becerileri, sıvı ve diyet kısıtlamalarına uyumunu olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Hemodiyaliz hastalarında tedaviye uyumu arttırmak amacıyla Öğrendiğini Anlat Yöntemi kullanılarak RUM doğrultusunda bireysel ve grup eğitim programlarının yaygınlaştırılması önerilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the effect of nurse-led individualised education using the Teach-Back Method (TBM) guided by the Roy Adaptation Model (RAM) on the adherence to medication, compliance with fluid and dietary restrictions and coping and adaptation skills of adult patients with End-Stage Renal Disease (ESRD) undergoing haemodialysis. This intervention study involves the randomised control group pre-test–post-test design. Materials and Methods: This study included 42 outpatients (n = 21 for both the intervention and control groups) undergoing haemodialysis in three education and research hospitals affiliated with the Ministry of Health on the Anatolian side of Istanbul, Turkey. Data were collected between September 2023 and April 2024 using a patient information form, a haemodialysis treatment information form, the ESRD Adherence Questionnaire (AQ) and the Coping and Adaptation Processing Scale (CAPS). The intervention group received three sessions of face-to-face training involving the RAM-guided TBM, along with a haemodialysis training booklet. Follow-up interviews and trainings were conducted once a week (Wednesdays) from weeks 2–11. The control group received routine treatment and care. Results: The mean age for the intervention group was 47.81 ± 13.59 years, and 71.4% of the patients were male. The intervention group had higher total post-test scores for the ESRD-AQ than the control group (p = 0.001). As for the CAPS, the intervention group also had a higher mean total post-test score than the control group (141.43 ± 12.96 vs. 132.00 ± 16.28) (p = 0.044). Conclusion: Individualised education using the TBM positively influenced the patients' adaptation to ESRD, ability to learn and establish relationships, coping skills and compliance with fluid and dietary restrictions.