Okul yöneticilerinin rekreatif farkındalığı ve bireysel yenilikçiliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between school principals' recreative awareness and individual innovation
  1. Tez No: 923490
  2. Yazar: SİBEL AKŞAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ PARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul yöneticilerinin rekreatif farkındalığı ve bireysel yenilikçiliği arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ili Sancaktepe, Üsküdar, Ümraniye ve Çekmeköy ilçelerinde bulunan resmi okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde görev yapan 278 okul yöneticisi oluşturmuştur. Kolay ulaşılabilirlik yönetimi ile örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Veriler,“Rekreasyon Farkındalık Ölçeği”ve“Bireysel Yenilikçilik Ölçeği”yardımıyla toplanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, frekans analizleri, fark testleri, korelâsyon ve regresyon analiz teknikleri yardımıyla çözümlenmiştir. Çalışma, nicel araştırma yöntemi ve ilişkisel tarama modeli olarak planlanmıştır. Araştırma sonucunda; okul yöneticilerinin rekreatif farkındalığı ve bireysel yenilikçilik düzeylerinin yüksek olduğu; cinsiyet, yaş ve mesleki kıdem değişkenlerinin okul yöneticilerinin rekreatif farkındalığı ve bireysel yenilikçiliklerini etkilediği fakat yöneticilik yapılan okul kademesi ve mezuniyet seviyelerinin rekreatif farkındalıkları ve bireysel yenilikçilikleri üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca okul yöneticilerinin rekreatif farkındalık ve bireysel yenilikçilik seviyeleri arasında zayıf düzeyde pozitif ilişki bulunduğu ve rekreatif farkındalığın bireysel yenilikçiliği kısmi şekilde yordadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a relationship between school administrators' recreational awareness and individual innovativeness. The study group of the research consisted of 278 school administrators working at official pre-school, primary, secondary and high school levels in Sancaktepe, Üsküdar, Ümraniye and Çekmeköy districts of Istanbul. It was selected by sampling method with easy accessibility management. The data were collected with the help of the“Recreation Awareness Scale”and the“Individual Innovation Scale”. The data were analyzed with the help of descriptive statistics, frequency analysis, difference tests, correlation and regression analysis techniques. The study was planned as a quantitative research method and a relational survey model. As a result of the research; school administrators' recreational awareness and individual innovativeness levels are high; It has been determined that the variables of gender, age and professional seniority affect the recreational awareness and individual innovativeness of school administrators, but the school level and graduation levels of the administrators do not make a significant difference on their recreational awareness and individual innovativeness. In addition, it has been revealed that there is a weak positive relationship between school administrators' recreational awareness and individual innovativeness levels, and that recreational awareness partially predicts individual innovativeness.