İnmeli hasta ve bakım verenlerine evde sağlık hizmetleri kapsamında uygulanan sanal ev ziyaretinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of virtual home visiting applied to stroke patients and caregivers within the scope of home health services
- Tez No: 923498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ZAYİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoistatistik, Hemşirelik, Science and Technology, Biostatistics, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışma, İnmeli hastalar ve bakım verenler için sanal evde bakım hizmetinin etkinliğini ve kullanıcıların uygulama hakkındaki görüşleri değerlendirmektedir. Bu amaçla, sanal ve yüz yüze ev ziyaretleri arasında hizmet sunumunda geçirilen zaman, ulaşım (km) ve hastaların plansız randevu ve acil başvuruları ile bakım verenlerin yeterliği açısından anlamlı fark olup olmadığı incelenmiştir. Yöntem: Bu araştırmada nicel ve nitel yöntemin birlikte kullanıldığı karma araştırma modeli kullanılmıştır. Nicel kısmı 48 bakım veren ve inmeli hasta, nitel kısmı 15 bakım veren ile gerçekleştirilmiştir. Nicel kısmında girişim grubuna sanal ev ve kontrol grubuna yüz yüze ev ziyareti en az iki kez üç ay uygulanmıştır. Sanal ev ziyareti için mobil aplikasyon (evital) kullanılmıştır. Sanal ev ziyaretine katılan bakım verenler ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Sanal ve yüz yüze ev ziyaretleri arasında ziyaret süresi zaman açısından anlamlı fark gözlemlenmez iken, ulaşım açısından da iki grup arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Plansız randevu alma oranı girişim grubunda %23.8, kontrol grubunda %60.0'dır (χ2 = 5.528, p = 0.028). Acil başvuru oranları da girişim grubunda %19.0, kontrol grubunda %65.0 olarak farklılık göstermiştir (χ2 = 8.912, p = 0.002). Bakım verenlerin yeterlikleri açısından da iki grup arasında anlamlı fark bulunmuştur. Nitel analizde, bakım verenlerin sanal ev ziyaretleriyle ilgili görüşleri, sanal ev ziyareti deneyimleri, algılanan avantajlar ve dezavantajlar, tercihler ve önerileri olmak üzere beş tema altında belirtilmiştir. Sonuç: Sanal ziyaretlerin hastaların sağlık yönetimine katkı sağladığını ve gereksiz acil başvurularını azalttığını göstermektedir. Sanal ziyaretlerin, bakım verenlere bilgi ve destek sağlama noktasında etkili olduğu görülmüştür. Bu sanal ev ziyareti etkinliğinin yüz yüze ev ziyaretini destekleyici bir model olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study evaluates the effectiveness of virtual home care services for stroke patients and their caregivers, as well as the users' views on the application. For this purpose, it examines whether there is a significant difference in the time spent on service delivery, transportation (km), unscheduled appointments, emergency visits, and caregiver competence between virtual and face-to-face home visits. Method: A mixed research model combining quantitative and qualitative methods was used in this study. The quantitative part was conducted with 48 caregivers and stroke patients, while the qualitative part involved 15 caregivers. In the quantitative part, the intervention group received virtual home visits, and the control group received face-to-face home visits at least twice over three months. A mobile application (Evital) was used for virtual home visits. Semi-structured interviews were conducted with caregivers who participated in the virtual home visits. Results: No significant difference was observed in the visit duration between virtual and face-to-face home visits in terms of time, nor was there a significant difference between the two groups in terms of transportation. The unscheduled appointment rate was 23.8% in the intervention group and 60.0% in the control group (χ2 = 5.528, p = 0.028). Emergency visit rates also differed, with 19.0% in the intervention group and 65.0% in the control group (χ2 = 8.912, p = 0.002). A significant difference was also found in caregiver competence between the two groups. In the qualitative analysis, caregivers' views on virtual home visits were categorized into five themes: virtual home visit experiences, perceived advantages and disadvantages, preferences, and suggestions. Conclusion: Virtual visits contributed to patient health management and reduced unnecessary emergency visits. Virtual visits were found to be effective in providing information and support to caregivers. It is recommended that this virtual home visit model be used as a complementary model to face-to-face home visits.