İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin eğitsel oyunlarla görsel sanatlar dersine olan ilgilerinin belirlenmesi
Determination of interest of fourt grade students for visual art lectures by the utilization of educational games
- Tez No: 330243
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM KATIRANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmanın amacı, İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin eğitsel oyunlarla görsel sanatlar dersine olan ilgilerini ve görsel algılarını geliştirmektir.Yapılan bu araştırmada eğitsel oyun yönteminin, çocuğun görsel sanatlar dersine olan yaklaşımına katkısı konu edilmiştir. Öğretimde strateji yöntem ve teknikleri, Görsel Sanatlar Eğitimi, Çocuk Resimleri bu konuların birbirleri ile olan bağlantıları bölümler halinde incelenmiştir. İlköğretim müfredatında verilen kazanımlar dikkate alınarak ön test ve son test hazırlanmıştır. Geçerlilik güvenilirlik analizi ile nihai ön test soruları elde edilmiş ve ilkokul 4. sınıf öğrencilerine ön ve son test uygulanmıştır. Elde edilen verilerin yanı sıra oransız eleman örnekleme yöntemi ile seçilen deney grubundan 3, kontrol grubundan 3 olmak üzere toplamda 6 sanatsal ürün değerlendirme kriteri ile puanlanmış ve yorumlanmıştır. Araştırmada betimsel istatistik yöntemi ve karşılaştırmalı istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Verilerin analizi için sosyal bilimler alanlarında sıkça başvurulan istatistiksel paket programlardan SPSS 16.0 sürümü kullanılmıştır. Anket verilerine soru analizi ve güvenilirlik analizi uygulanmış ve ileri istatistiksel yöntemlerden t-testi ile örnek ortalamalarının eşitliği test edilmiştir.Yapılan değerlendirme kapsamında eğitsel yöntemin uygulama süresi ve uygulama şekli incelenmiştir. Değerlendirme sonucunda eğitsel oyun yönteminin çocuğun görsel sanatlar dersi etkinliklerinde katkısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan ön test ve son test, sanatsal ürün değerlendirme ve gözlemlerle eğitsel oyun yönteminin etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the interest and visual conception of the fourth grade students for the visual art lessons by the utilization of educational games.Within this search, the contribution of the educational game approach to the kid?s attitude towards visual art lectures. Strategic approaches and techniques, Visual Arts Education, Child Artworks and interrelations of these subjects are analyzed in sections. Pretests and final tests are prepared under consideration of acquisitions stated in Primary school curriculum. The final questions are determined with validity and reliability analysis. As a result mathemathical results are achieved. In this context fourth grade students? test results are evaluated. In addition, 3 from experiment group, 3 from control group in total 6 artistic products selected based on unproportional sampling method are evaluated with artwork evaluation criteria. In this research, descriptive statistical approach and comparative statistical approaches are utilized. Data inserts are realized via MS Excel and data are analyzed by the utilization of SPSS 16.0 packet program which is a widely used statistical analyzing tool in social sciences. Question analysis and reliability analysis are applied on the survey data and by the utilization of t-test, which is an advanced statistical approach, equivalence of the means of the samples are tested.In the evaluation section, the period and the procedure of the education approach is examined. After the evaluations it is determined that educational game approach has contribution to the students? activities. With the pretests and final tests, product evaluations and observations it is determined that educational game approach is effective.