Guillain-Barré Sendromu tanısı almış çocuklarda geç dönem prognoz
Long term outcome in children diagnosed with Guillain-Barré Syndrome'
- Tez No: 923529
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR AYDINLI, DOÇ. DR. HÜLYA MARAŞ GENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Guillain-Barré Sendromu (GBS), tüm yaş gruplarında görülebilen, akut inflamatuar polinöropatidir. Çocuklarda GBS'nin, yetişkinlere kıyasla daha hızlı ve daha iyi bir iyileşme süreci izlediği düşünülse de, çocukluk döneminde görülen GBS'nin uzun vadeli engelleri ve etkileri tam olarak belirlenmemiştir. Bu çalışmada hastaların GBS tanısını aldıktan sonra geç dönemdeki motor bulguları ve hayat kalitesini etkileyebilecek şikayetleri değerlendirildi. Gereç ve Yöntemler: Kliniğimizde 13 Mart 2007 - 30 Mart 2023 tarihleri arasında GBS tanısı ile izlenen 40 hastanın başvuru öyküsü, klinik özellikleri, tetkikleri, tedavileri, 6. ay, 12. ay ve şikayetleri devam edip takiplerine gelen hastaların 36. ay ve 60.≤ ay bulguları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Güncel değerlendirmeye davet edilen 40 hastadan 20'sinin güncel muayeneleri ve GBS skorları değerlendirilmiştir. Bulgular: Bu çalışmada hastaların 20'si (%50) erkek ve 20'si (%50) kız ve hastaların ortalama tanı yaşı 73,02±44,0 ay ve ortanca tanı yaşı 58,5 aydı. Bu hastaların ortalama takip süresi 43,6 ±29,6 ay ve ortanca takip süresi 37,0 (12-124) aydı. Hastaların en sık başvuru şikayetleri bacaklarda güçsüzlük (%95) ve yürüme sorunu (%95) olarak saptandı. Hastaların %62,5'inde GBS öncesi enfeksiyon görülmüştür. Bu 40 hastanın servis yatış süresi 11,7 ±14,9 gün ve ortancası 7,5 (2-88) gündü. Elektromiyografi (EMG) sonucuna ulaşılan 35 hastanın %57,1'i demiyelinizan ve %42,8'i aksonal saptandı. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) çekilen 35 hastanın %57,1'inde kauda ekuinada konstratlanma görüldü. Otuz beş (%87,5) hastaya intravenöz immunoglobulin (İVİG) tedavisi, 4 (%10) hastaya İVİG ve plazma değişimi (PD) ve 1 (%2,5) hastaya da sadece PD tedavisi uygulandı. Başvuru anında 18 (%45) hastanın Hughes skoru 3 ve yine 18 (%45) hastanın Hughes skoru 4 saptandı. Yüzde 95 hastada alt ekstremitede refleks kaybı görüldü. Yüzde 55 hastada paraparezi, %40 hastada kuadriparezi, %22,5 hastada oftalmoparezi görüldü. Hastaların başvuru ve 12. ay muayeneleri, başvuru-taburculuk muayeneleri ve taburculuk-6.
Özet (Çeviri)
Objective: Guillain-Barré Syndrome (GBS) is an acute inflammatory polyneuropathy that can occur across all age groups. While it is believed that GBS in children follows a faster and better recovery process compared to adults, the long-term disabilities and effects of GBS in childhood are not fully defined. This study aimed to evaluate the motor findings and symptoms that may affect the quality of life in children diagnosed with GBS in the long-term period after diagnosis. Materials and Methods: A retrospective evaluation was conducted on the medical history, clinical features, tests, treatments, 6-month, 12-month, and 36-month and 60-month follow-up findings of 40 patients diagnosed with GBS between March 13, 2007, and March 30, 2023, at our clinic. The current examination and GBS scores of 20 of the 40 invited patients were evaluated. Results: In this study, 20 patients (50%) were male and 20 patients (50%) were female. The average age at diagnosis was 73.02±44.0 months, with a median age of 58.5 months. The mean follow-up duration of these patients was 43.6±29.6 months, and the median follow-up duration was 37.0 months (12-124 months). The most common complaints at the time of presentation were weakness in the legs (95%) and walking problems (95%). A history of infection prior to GBS was found in 62.5% of the patients. The average hospital stay was 11.7±14.9 days, with a median of 7.5 days (2-88 days). Among the 35 patients with available electromyography (EMG) results, 57.1% had demyelinating, and 42.8% had axonal GBS. Among the 35 patients who underwent magnetic resonance imaging (MRI), 57.1% showed contrast enhancement in the kauda equina. Thirty-five patients (87.5%) received intravenous immunoglobulin (IVIG) therapy, 4 patients (10%) received IVIG and plasma exchange (PE), and 1 patient (2.5%) received only PE therapy. At the time of presentation, 18 patients (45%) had a Hughes score of 3, and 18 patients (45%) had a Hughes score of 4. Reflex loss in the lower extremities was observed in 95% of the patients, 42.5% had ataxic independent walking, and 42.5% could not walk. Quadriparesis was seen in 40% of the patients, and eye findings in 22.5%.