Kadın hentbol süper lig takımlarında görev alan sporcuların sargınlık algı düzeyleriyle belirsizliğe tahammülsüzlük seviyelerinin belirlenmesi
Determination of the levels of intolerance to uncertainty and the perception of cohesion of the athletes working in the women's handball super league teams
  1. Tez No: 923530
  2. Yazar: DÖNE GÜL BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Kadın Hentbol Süper Lig takımlarında görev alan sporcuların sargınlık algı düzeyleriyle belirsizliğe tahammülsüzlük seviyelerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmaya 2024-2025 Kadın Hentbol Süper Lig takımlarında aktif görev alan 162 sporcu katılmıştır. Bu araştırmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanması Google Formlar aracılığıyla 3 farklı veri toplama aracından faydalanılmıştır. Birincisinde; Kadın Hentbol Süper Lig takımlarında görev alan sporcuların demografik özellikleri (yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, milli sporculuk durumu, menstrüasyon evresinde bulunma hali, spor yılı ve öncesinde ciddi sakatlık yaşama durumu) değişkenlerinin tespiti için araştırmacı tarafından geliştirilen 8 soruluk“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. İkincisinde; sporcuların grup sargınlık düzeylerinin belirlenmesi amacıyla, Carron ve ark., (1998) geliştirilen ve Öcel (2002) tarafından Türkçeye uyarlanan“Grup Sargınlığı Envanteri”kullanılmıştır.Üçüncüsünde ise Freeston, Rheaume, Letarte, Dugas ve Ladouceur (1994) tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlaması Sarı ve Dağ (2009) tarafından yapılan“Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin çarpıklık ve basıklık değerlerin normal dağım göstermesi sebebiyle parametrik testlerler (t testi, ANOVA testi ve Pearson Korelasyon testi) uygulanmıştır. Araştırma analizleri sonucunda, Kadın Hentbol Süper Lig takımlarında görev alan sporcuların grup sargınlık düzeylerinin, demografik değişkenlerden gelir düzeyi, yaş ve spor yılı açısından anlamlı farklılık gösterdiği; yaş ve medeni durum değişkenlerinin ise belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyinde anlamlı farklılık yarattığı belirlenmiştir. Sporcuların grup sargınlık düzeyleri ile belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri arasında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Sonuç olarak, kadın hentbolcularda yaş, gelir düzeyi ve spor yılı gibi değişkenlerin grup sargınlığı üzerinde; yaş ve medeni durum değişkenlerinin ise belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri açısından önemli bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the cohesion perception levels and intolerance to uncertainty levels of athletes in the Women's Handball Super League teams. 162 athletes actively involved in the 2024-2025 Women's Handball Super League teams participated in the study. Screening method was used in this research. 3 different data collection tools were used to collect data via Google Forms. In the first one;“Personal Personal Information”was developed by the researcher to determine the variables of the demographic characteristics (age, marital status, education level, income level, national athlete status, being in the menstrual phase, serious injury during and before the sports year) of the athletes in the Women's Handball Super League teams. Information Form“ was used. In the second; In order to determine the group cohesion levels of athletes, the ”Group Fatigue Inventory“ developed by Carron et al. (1998) and adapted into Turkish by Öcel (2002) was used. In the third one, the ”Intolerance of Uncertainty Scale", developed by Freeston, Rheaume, Letarte, Dugas and Ladouceur (1994) and adapted into Turkish by Sarı and Dağ (2009), was used. Since the skewness and kurtosis values ​​of the data showed normal distribution, parametric tests (t test, ANOVA test and Pearson Correlation test) were applied. As a result of the research analysis, it was found that the group cohesion levels of the athletes in the Women's Handball Super League teams showed significant differences in terms of demographic variables such as income level, age and sports year; It was determined that age and marital status variables created a significant difference in the level of intolerance of uncertainty. No significant difference was detected between the athletes' group cohesion levels and intolerance of uncertainty levels. As a result, variables such as age, income level and sports years have an impact on group cohesion in female handball players; It was determined that age and marital status variables had a significant effect in terms of intolerance to uncertainty levels.