Elbistan Bölgesinde Kahramanmaraş deprem sonrası orta ve ağır hasarlı binaların malzeme kalitesinin belirlenmesi
Determination of material quality of buildings with moderate and heavily damaged post-earthquake in Kahramanmaras in Elbistan Region
  1. Tez No: 923531
  2. Yazar: FATİH AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
06 Şubat 2023'te Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremin boyutu Mw=7.7 04.17 (01.17 UTC) iken Elbistan merkezli depremin boyutu ise Mw=7.5 13.24 (11.24 UTC) olan iki büyük yıkım oldu. Mw = 6.7 04.28 (01.28 UTC) büyüklüğünde büyük bir artçı şok da meydana geldi. Kahramanmaraş merkezli bu depremler bölgesindeki illeri etkileyen ve Suriye'de de hissedilen ağır hasarlara ve can kayıplarına neden oldu. Bu çalışma kapsamında, depreminin vurduğu Kahramanmaraş ve çevresindeki 10 ilin bölgede hasar durumları yerinde incelenmiştir. Kahramanmaraş Elbistan bölgesindeki yapılar üzerinde daha detaylı saha araştırması gözlemlenen şekilde bu çalışmada sunulacaktır. Depremin neden olduğu gözlenen tipik hasarlara atıfta bulunularak yapıların sismik hasar görebilirlikleri tartışılacaktır ve ayrıca bölgedeki hasar durumu hakkında değerlendirme yapılacaktır. Yapıların yıkılmasına mal olan neden ve kusurları vurgulamak için hasar mekanizmaları açıklanmakta ve gelecekte bu tür ileri boyuttaki hasar ve can kayıplarının önlenmesi için önerilerde bulunulmaktadır. Bu hasarlara neden olan malzeme kalitesi önemi vurgulanmaktadır. Depremin hemen ardından Elbistan-Kahramanmaraş bölgesinde saha araştırmalarına dayalı olarak detaylı bir şekilde incelenecektir. Bu çalışmada da depremden sonra Elbistan bölgesinde orta ve ağır hasarlı yapıların malzeme kalitesi belirlenerek malzemelerin hasar tipleriyle ilişkisi ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. Bu bölgenin mevcut malzeme kalitesi elde edilen deneysel verilere göre istatistiksel değerlendirme yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
On February 06, 2023, the size of the first devastating shock centered in Kahramanmaraş and Elbistan was Mw=7.7 04.17 (01.17 UTC), while the other was Mw=7.5 13.24 (11.24 UTC) in size. A large aftershock with a magnitude of Mw = 6.7 04.28 (01.28 UTC) also occurred. There were major earthquakes affecting the provinces in the Kahramanmaraş-centered region, with heavy damage and loss of life also felt in Syria. Within the scope of this study, the damage conditions of the 10 provinces in and around Kahramanmaraş, which were hit by the earthquake, were examined in situ. More detailed field research on the structures in Kahramanmaraş-Elbistan region will be presented in this study as observed. The seismic vulnerability of structures is discussed in terms of the earthquake damage typically observed, and an assessment of the damage situation in the region is made. The damage mechanisms are explained to show the causes and defects that led to the collapse of structures, and recommendations are made to prevent such failures and loss of life in the future. The importance of the material quality that causes these damages is highlighted. It is studied in detail by means of field studies in the Elbistan-Kahramanmaraş region immediately after the earthquake. The aim of this study is to determine the material quality of the moderately and severely damaged structures in Elbistan region after the earthquake and to show the relationship between the materials and the damage types. The current material quality in this region is statistically evaluated based on the obtained experimental data.