Afet bölgesinde çalışan hemşirelerin mesleki öz yeterlik algısı ve afet yönetimine ilişkin yeterlilik durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of professional self-efficacy perception and disaster management competency status of nurses working in the disaster area
- Tez No: 923532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Afet yönetimi, afetlerin önlenmesi ve etkilerinin azaltılması amacıyla afet öncesinden sonrasına kadar tüm ayrıntıların planlanmasını içerir ve toplumun tüm kurumlarını ortak hedefler doğrultusunda yönlendirir. Öz yeterlik belirlenmiş seviyelerdeki eylemleri öğrenmek ve gerçekleştirmek için algılanan yetenekleri ifade eder. Hemşirelerin afetlerle başa çıkabilmeleri ve etkili bir afet yönetimi sağlayabilmeleri için uygun bir eğitim almış olmaları ve hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Bu çalışma deprem bölgesinde çalışan hemşirelerin mesleki öz yeterlik algısı ile afet yönetimi yeterlilik durumlarının değerlendirilmesi amacıyla Ocak-Mart 2024 tarihleri arasında Kahramanmaraş ili merkezinde bulunan bir kamu hastanesi ve ek binalarında çalışmakta olan hemşireler ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı şeklinde yürütüldü. Toplam 520 hemşire ile çalışma tamamlandı. Çalışmada Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, Hemşirelik Mesleği Öz Yeterlik Ölçeği, Hemşirelerin Afet Yönetimine İlişkin Yeterlilik Değerlendirme Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Disaster management involves planning all the details from before to after the disaster in order to prevent disasters and reduce their effects and directs all institutions of the society towards common goals. Self-efficacy refers to perceived abilities to learn and perform actions at specified levels. Nurses must receive appropriate training and be prepared in order to cope with disasters and provide effective disaster management. This study was conducted as a descriptive and relationship-seeking study with nurses working in a public hospital and its annex buildings located in the center of Kahramanmaraş between January and March 2024, in order to evaluate the professional self-efficacy perception and disaster management competence status of nurses working in the earthquake zone. The study was completed with a total of 520 nurses. Patient Identification Information Form, Nursing Profession Self-Efficacy Scale, and Nurses' Competency Assessment Scale for Disaster Management were used in the study.