Solunum yolu enfeksiyonlarının tanı ve tedavisinde balgam örneklerinin önemi: Prospektif analiz
The importance of sputum samples in the diagnosis and treatment of respiratory tract infections: A prospective analysis
- Tez No: 923542
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KARAHASAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Solunum yolu enfeksiyonları, dünya çapında önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Çalışmamızda, balgam kültürü ile makroskopi, mikroskopi, biyokimya sonuçları ve yakın zamanda antibiyotik kullanımının arasındaki ilişkiyi; ayrıca ampirik antibiyotik tedavisiyle antimikrobiyal duyarlılık sonuçlarının uyumunu irdelemeyi amaçladık. Böylece kültür ile ilişkili parametrelere göre bir değerlendirme yapıp, uygun olmayan balgam örneklerini reddederek gereksiz kültürleri azaltmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Laboratuvarımıza balgam kültürü istemiyle gönderilen balgam örneklerinden makroskopik (tükürük, pürülan, kanlı) ve mikroskopik değerlendirme yapılmıştır. Balgam örneklerinin uygunluğu; Bartlett, Murray ve Washington, Geckler ölçütlerine göre değerlendirilmiştir. Hastaların biyokimya sonuçları (lökosit, prokalsitonin, C reaktif protein), demografik verileri ve antibiyotik tedavisi bilgileri de kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 25 Ocak- 25 Haziran 2023 tarihleri arasında 755 farklı hastaya ait, toplam 898 balgam örneği dahil edilmiştir. Hastaların 411 (%54.4)'i erkek; 130 (%17.2)'u çocuk (
Özet (Çeviri)
Objectives: Respiratory tract infections are a significant cause of morbidity and mortality worldwide. In our study, we examined the relationship between sputum culture and macroscopy, microscopy, biochemistry results and recent antibiotic use; We also aimed to examine the compatibility of antimicrobial susceptibility results with empirical antibiotic treatment. Thus, we aimed to reduce unnecessary cultures by making an evaluation according to culture-related parameters and rejecting inappropriate sputum samples. Materials/methods: Macroscopic (saliva, purulent, bloody) and microscopic evaluations were made from the sputum samples sent to our laboratory upon request for sputum culture. Suitability of sputum samples; Bartlett, Murray, and Washington were evaluated according to Geckler criteria. The patients' biochemistry results (leukocyte, procalcitonin, C reactive protein), demographic data and antibiotic treatment information were also recorded. Results: A total of 898 sputum samples from 755 different patients were included in the study between January 25 and June 25, 2023. 411 (54.4%) of the patients were men; 130 (17.2%) were children (