Farabi'nin toplum felsefesi
The Social philosophy of Al-Farabi
  1. Tez No: 923552
  2. Yazar: AYLİN ÇİÇEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
“Farabi'nin Toplum Felsefesi”başlıklı tez çalışmamızda erdemli toplum teorisi Farabi'nin eserleri esas alınarak hazırlanmıştır. İnsanı toplumsal bir varlık olarak düşünen Farabi, mantık, sosyoloji, müzik, hukuk, felsefe, astroloji gibi daha birçok bilimde uzmanlığını kanıtlamış ilk Türk-İslam filozofudur. Toplum teorilerini de felsefe ve İslam dinini uzlaştırarak kurmuştur. Düşünürün toplum teorisinde toplum erdemli olan ve erdemli olmayan olarak ikiye ayrılır. Erdemli toplum da kendi içinde büyük, orta ve küçük olarak sınıflandırılır. Özellikle toplum üzerine yapılan bilimsel araştırmalarda çevresel etkenler çoğu zaman belirleyici olduğundan Farabi'ye kaynaklık eden ortamlar incelenmiştir. Farabi'yi özgün yapan Yunan felsefesinin sınırları dışına çıkarak İslam dininin yapısını toplumsal yapı ile sentezlemiş olmasıdır. Ortaçağ İslam dünyasında siyasette felsefi düşünce O'nunla birlikte kendisini göstermiştir. Ortaya koyduğu sistematik fikirleri ile günümüz insanına da yol göstermeye devam etmektedir. Sadece İslam dünyasını etkilemekle kalmamış Yahudi ve Hıristiyan skolâstiklerini de etkilemiştir. Aristoteles ve Platon'un şehir devletini desteklemekle birlikte bütün dünyayı kapsayacak bir dünya devletini hedeflemesi Farabi'nin yüzyıllar öncesinden küreselleşme fikrine ışık tuttuğunu gösterir. Lakin ünlü düşünürümüzün toplum teorisini oluştururken asıl üzerinde durduğu nokta insandır. Erdem ve ahlakla şekillendirdiği insan ile erdemli toplum teorisini oluşturmuştur. Günümüz dünyası, bilhassa ülkemizde hala din-siyaset ilişkisinin yoğun bir şekilde tartışılıyor olması bizi bu tür bir çalışmaya sevk etmiştir. Farabi'nin siyaset alanında kendisinden yüzlerce yıl sonraki dönemlere de damgasını vurması siyaset felsefesinin etkili olduğunun göstergesidir. Yönetim, toplum, devlet ve siyaset alanlarında bu denli farklı bir görev üstlenen düşünürü incelemek bu açıdan ilgi çekicidir.
Özet (Çeviri)
A master thesis on“Social Philosophy ofAl-Farabi”is arranged with his best known work as-Madina al-Fadila. Al-Farabi who became an expert in philosophy, logic, sociology, music, law and also astrology approves human as a social being. Also he is the first Turkish-Islamic philosopher in the history. His social theories was constituted by compromising philosophy and the religion of Islam. His social theory is seperated by the virtuous sociaty and the non-virtuous society. Besides, the virtuous society is classified as the highest, the intermediate and the lowest, similarly, virtuous society can be categorized into three groups as the village, the suburb of the city and the home. Primarely thinker's environment was examined because of the fact that departure point of lots of sciences is the place of residence. The origin of al-Farabi is to synthetize Islamic religion and virtuous social structure as distinct from the Hellenic philosophy. At the middle age, the philosophical thinking of the politics has been emerged by Al-Farabi. He still continues to shed light today's modern people, he has impressed not only Muslims but also Jewish and Christian scholastics. As well as Al-Farabi has encouraged Plato and Aristotle's idea of the state country, however, so many years ago he mentioned about the globalism. He constituted his virtuous society with the human who has a virtue and a morality. These days, especially in Turkey, the relations of the religious and the politics is still disgussed, therefore, this topic has been chosen in order to lead the way from mediaeval age to today. Examining the Muslim philosopher is really important for science because of that he has taken on a task about administration, society, state and politics.