Afet yönetimi kapsamında iklim değişikliği ve tarımsal afetler
Climate change and agricultural disaster within the scope of disaster management
- Tez No: 923553
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAKKAS BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: 11111, 12345
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İklim değişikliği, ülkemizde ve dünya genelinde giderek artan bir tehdit olarak yaşamı olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada, iklim değişikliğinin tarım sektörü üzerindeki etkilerinin ayrıntılı bir şekilde analiz edilmesi ve bu etkilerin olumsuz sonuçları üzerine bir araştırma yapılması amaçlanmıştır. İklim değişikliği ile birlikte yaşanan sıcaklık artışları, düzensiz yağışlar, kuraklık, seller ve diğer aşırı hava olayları, tarımsal üretimi tehdit eden doğal afetleri tetiklemekte ve gıda güvenliğini riske atmaktadır. Bu tez, iklim değişikliğinin tarımsal afetler üzerindeki etkilerini incelemekte, afet yönetimi stratejileri önererek ve bu sorunlara odaklanarak tarımsal sürdürülebilirliği sağlamaya yönelik nesnel çıkarımlar sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, iklim değişikliğinin neden olduğu tarımsal afetlerin etkilerini detaylandırmak ve afet yönetimi perspektifinden tarımsal sürdürülebilirliği sağlamak için alınabilecek önlemleri incelemektir. Araştırma, özellikle kuraklık, sel, don ve fırtına gibi tarımsal afetlere odaklanmaktadır. Ayrıca mevcut afet yönetimi stratejilerini değerlendirerek, iklim değişikliğine uyum sağlamak adına tarımsal sektörün direncini arttırmayı hedefleyen yaklaşımlar önerilecektir.
Özet (Çeviri)
Climate change is increasingly affecting life negatively, both in our country and globally, posing a significant threat. This study aims to analyze in detail the impacts of climate change on the agricultural sector and to examine the negative effects of these impacts. Rising temperatures, irregular precipitation, droughts, floods, and other extreme weather events resulting from climate change trigger natural disasters that threaten agricultural production and endanger food security. This thesis seeks to examine the impacts of climate change on agricultural disasters, offer disaster management strategies, and provide objective insights to ensure agricultural sustainability by addressing these issues. The purpose of this study is to detail the effects of agricultural disasters caused by climate change and to explore the preventive measures that can be taken to achieve agricultural sustainability from a disaster management perspective. The research specifically focuses on agricultural disasters such as droughts, floods, frost, and storms. Additionally, by evaluating current disaster management strategies, approaches will be proposed to enhance the resilience of the agricultural sector in adapting to climate change.