Ratlarda yumurtalık cerrahisi sırasında kullanılanemilebilir polyglactin 910 (Vicryl) ile emilebilirpoliglikonat barbed (V-LOC) sütürlerin kullanılmasısonrası rat overlerinde over rezervininhistopatolojik olarak değerlendirilmesi
Histopathological evaluation of ovarian reserve in rat ovaries following the use of absorbable polyglactin 910 (Vicryl) and absorbable polyglyconate barbed (V-LOC) sutures during ovarian surgery
- Tez No: 923608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Amaç: Overlere uygulanan cerrahi işlemler kısa ve uzun vadede over rezervini etkileyebilir. Bipolar elektrokoagulasyonun over rezervi üzerinde olumsuz etkileri bilinmektedir; ayrıca, kullanılan sütür materyalleri de önemli bir faktördür. Son yıllarda, daha iyi doku tutunma direnci sunduğu ve cerrahi süreci hızlandırdığı düşünülen dikenli (barbed) sütürler yaygınlaşmıştır. Ancak, over cerrahisi sonrası bu sütürlerin over rezervi üzerindeki etkilerine dair veriler sınırlıdır. Önceki retrospektif çalışmalarda, dikenli ve konvansiyonel sütürlerin hemoglobin düşüklüğü ve AMH değişikliği açısından benzer sonuçlar verdiği, ancak ameliyat süresi ve hastanede yatış süresi açısından dikenli sütürlerin avantajlı olduğu gösterilmiştir. Over rezervinin değerlendirilmesinde AMH kullanılsa da bu değeri etkileyen faktörler nedeniyle yetersiz kalabilmektedir. Bu çalışmada, ratlarda parsiyel ooferektomi sonrası konvansiyonel vicryl ve dikenli V-loc sütürlerin over rezervi üzerindeki histolojik etkileri değerlendirilecektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, 3-4 aylık sağlıklı dişi Wistar Hannover ratlar üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya 18 rat dahil edilmiş olup, parsiyel ooferektomi sonrası her ratın bir overi Vicryl, diğer overi V-Loc sütür ile onarılmıştır. Operasyon sonrası ratlar üç menstrüel siklus süresince takip edilmiştir. Takip süreci sonrasında ooferektomi yapılmıştır. Overler makroskobik incelendi. Kistik yapılar tespit edildi. Histolojik inceleme için over dokuları fikse edildi, primordiyal ve primer folikül sayılarını daha iyi incelemek için hematoksilen-Eozin boyama ile boyandı. Mikroskobik değerlendirme ile primordiyal ve primer folikül sayıları sistematik olarak hesaplandı. Ayrıca folikül sayımının yanı sıra inflamatuar yanıt, sütür emilim süreci ve neovaskülarizasyon süreçleri analiz edilmiştir. Bulgular: V-loc sütür kullanılan grup ile vicryl kullanılan grup over rezervi üzerindeki etkileri karşılaştırıldığında primordiyal ve primer folikül sayıları arasında istatistiksel açıdan anlamlı değişiklik izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Surgical procedures applied to the ovaries can affect ovarian reserve in both the short and long term. While the adverse effects of bipolar electrocautery on ovarian reserve are well known, the impact of the suturing material used is also an important factor. In recent years, barbed sutures, which are believed to offer improved tissue-holding strength and accelerate the surgical process, have become increasingly popular. However, data on the effects of these sutures on ovarian reserve following ovarian surgery are limited. Previous retrospective studies have shown that barbed and conventional sutures yield similar outcomes in terms of hemoglobin drop and AMH changes, although barbed sutures appear to reduce operative time and hospital stay. Although AMH is used to evaluate ovarian reserve, it is limited due to various influencing factors. This study aims to histologically evaluate the effects on ovarian reserve of repairs performed with conventional Vicryl sutures versus barbed V-loc sutures following partial oophorectomy in rats. Materials and Methods: The study was conducted on healthy 3–4-month-old female Wistar Hannover rats. A total of 18 rats were included, with each rat undergoing partial oophorectomy wherein one ovary was repaired with Vicryl sutures and the other with V-loc sutures. Postoperatively, the rats were monitored for three menstrual cycles, after which oophorectomy was performed. The ovaries were examined macroscopically, and any cystic structures were documented. For histological examination, ovarian tissues were fixed, stained with hematoxylin-eosin to facilitate the evaluation of primordial and primary follicle counts, and analyzed microscopically. In addition, inflammatory response, suture absorption, and neovascularization processes were assessed. Results: Statistically significant differences in primordial and primary follicle counts were observed when comparing the two suture groups.