II. Meşrutiyet döneminde bir dergi: Muhibban ve Tasavvuf Çizgisi
II. a magazine during the constitutional monarchy period: Muhibban and The Line of Sufism
  1. Tez No: 923607
  2. Yazar: HAMİT ALTINDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER DİLMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Osmanlı Devleti'nin XIX. yüzyılın başlarından itibaren modernleşme sürecine girmesi, geleneksel yapılarında köklü değişikliklerin yaşanmasına neden olmuştur. Bu süreç, sadece siyasi, sosyal ve ekonomik alanlarda değil, tasavvuf ve tarikat dünyasında da önemli etkiler oluşturmuştur. Devletin modernleşme çabaları, bazı tarikatların geleneksel uygulamalarında duraksamalara yol açmış, modernleşmenin etkilerini anlama ve uyum sağlama çabalarını ortaya çıkarmıştır. II. Meşrutiyet döneminde yayımlanan Muhibban dergisi, bu çabaların bir sonucu olarak ortaya çıkmış ve modern anlayışa göre bir tasavvuf anlayışı oluşturmayı hedeflemiştir. Dergi, tekkelerin“tembellik yuvası”olduğu algısını yıkmayı amaçlamış, tekkelerdeki çalışmaların toplumda yaygınlaştırılması ve tasavvufun doğru anlaşılması için gayret göstermiştir. Özellikle Bektâşîliğe yönelik eleştirilere karşı dergide, tarikatların sosyal, kültürel ve dini işlevleri savunulmuş; bununla birlikte tarikatlar, modern toplumun ahlaki ve manevi gelişimine katkıda bulunabilecek önemli yapılar olarak tanımlanmıştır. Muhibban, tarikatların sadece geçmişin bir mirası değil, aynı zamanda modern cemiyetin temel unsurlarından biri olduğunu vurgulamıştır. Bu çalışmada, II. Meşrutiyet döneminde tasavvufî muhtevalı bir dergi olan Muhibban dergisinin tasavvufî çizgisi incelenmiştir. Dergideki yazılar, tasavvufun modern toplumda meşru bir yer edinmesi ve eski itibarını yeniden kazanma çabaları olarak dikkat çekmektedir. Muhibban, Osmanlı modernleşmesi ve tarikatların bu süreçteki rolünü anlamak için önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The modernization process of the Ottoman Empire, which began in the early 19th century, brought about profound transformations in its traditional structures. This process had significant effects not only in political, social, and economic spheres but also in the world of Sufism and religious orders. The state's modernization efforts led to stagnation in some traditional practices of the Sufi orders, prompting efforts to understand and adapt to the changing dynamics. Published during the Second Constitutional Era, Muhibban magazine emerged as a response to these efforts, aiming to shape a Sufi understanding aligned with modern thought. The magazine sought to challenge the perception of tekkes as“havens of idleness”by promoting their role in society and striving for a correct understanding of Sufism. In response to criticisms, particularly against Bektashism, Muhibban defended the social, cultural, and religious functions of Sufi orders, portraying them as significant institutions that could contribute to the moral and spiritual development of modern society. The magazine emphasized that religious orders were not merely relics of the past but fundamental components of contemporary society. This study examines the Sufi orientation of Muhibban, a Sufi-themed magazine published during the Second Constitutional Era. The articles in the magazine reflect efforts to legitimize Sufism in modern society and restore its former prestige. Muhibban serves as a crucial source for understanding Ottoman modernization and the role of Sufi orders in this process.