Vaktin bulunmadığı yerlerde vakte bağlı ibadetler
Time-bound worship in places where there is no time
  1. Tez No: 923625
  2. Yazar: AHMET KÜÇÜKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İslam dinine ve bu dinin Peygamberi Hz. Muhammed'e (s.a.v.) inanmış ve iman etmiş olan her bir kişinin bizzat Allah'ın emretmesi hasebiyle yapması gereken farz ibadetler vardır. Bu farz ibadetlerden bazılarını yapmak için belirli bir vaktin girmiş olması gerekmektedir. Ancak gerek dünyamızda gerekse dünyamızın dışında vaktin belirlenmesinin günümüz şartlarında çok güç olduğu yerler bulunmaktadır. Bu çalışmamızda vaktin belirlenemeyeceği yerlerde Allah'ın biz kullarına farz kıldığı ve bir vakte bağlı olan ibadetleri hangi zaman ve durumda yerine getirebileceğimizi, Ramazan ayı orucu gibi vakti Kamerî aylara göre belirlenen ibadetlerin, ayın görünmediği yerlerde nasıl ifâ edileceğini anlatmaya çalıştık. Yaptığımız bu çalışma ülkemizin uzay yolculuğunun yeni yeni başladığı bu dönemlerde uzayda nasıl ibadet edileceği konusunda önem arz etmektedir. Çalışmamız sırasında fıkhın temel kaynakları olan Kur'an ve Sünnet başta olmak üzere temel fıkıh kitapları, temel hadis kitapları ve tefsir kitaplarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The religion of Islam and the Prophet of this religion. There are obligatory acts of worship that every person who believes in Muhammad (s.a.v.) must perform as commanded by Allah himself. A certain amount of time must have passed in order to perform some of these obligatory acts of worship. However, there are places, both in our world and outside our world, where determining time is very difficult under todays conditions. In this study, we tried to explain in what time and situation we can perform the prayers that God has made obligatory for us, his servants, in places where the time cannot be determined, and how to perform worships whose time is determined according to the lunar months, such as fasting in the month of Ramadan, in places where the moon is not visible. This study we have conducted is important in terms of how to worship in space in these periods when our countrys space travel has just begun. While doing our study, basic fiqh books, basic hadith books and tafsir books, especially the Quran and Sunnah, which are the basic sources of fiqh, were used.