Duygusal emeğin görev performansı üzerindeki etkisinde mesleki öz yeterliliğin ve iş tatmininin aracılık rolü: Medya mensuplarına yönelik bir araştırma
The mediating role of occupational self-efficacy and job satisfaction in the effect of emotional labor on job performance: A study on media professionals
  1. Tez No: 923636
  2. Yazar: CENGİZ KUTLU YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÖKHAN BİTMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Spiker ve muhabir olarak çalışan medya mensupları, ekran karşısında ve yayın esnasında hedef kitleleri olan izleyenleriyle etkileşime gireceklerdir. Mesleğin gerektirdiği çeşitli bireysel ve kurumsal bilgi/yeteneğe sahip olan medya çalışanlarının hislerini samimi bir şekilde yansıtması ya da yaptığı içeriğe göre uygun duygu ve davranışları izleyenlere göstermesi şeklinde sergilediği performansları neticesinde, örgütsel hedefler ile yönetici beklentilerinin de doğal olarak karşılanması gerekecektir. Bu doğrultuda medya çalışanlarının duygusal emek konusundaki bilgi ve duygusal emek davranışları sergilemedeki becerilerinin, iş yapış tarzlarını, motivasyonlarını, iş tatminlerini ve işteki başarılarını etkilemesi beklenecektir. Bu çalışmada; medya mensuplarının duygusal emek davranışlarının performanslarına olan etkisi araştırılarak mesleki öz yeterlilik ve iş tatmininin bu ilişki üzerindeki sıralı aracılık rolü incelenmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmış olup kamu ve özel sektörde çalışan 256 spiker ve muhabirden anket yöntemi ile veriler toplanmıştır. Araştırmanın sonucunda; duygusal emeğin, medya mensubu olarak çalışan spiker ve muhabirlerin görev performanslarını istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca, çoklu aracılık analizi sonuçlarına göre duygusal emeğin çalışanların performansına olan olumlu etkisinde mesleki öz yeterliliğin ve iş tatmininin sıralı aracılık rolü üstlendiği saptanmış ve gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Media professionals working as announcers, news anchors and reporters will interact with their target audiences and the viewers during the broadcast on screen. These media workers, who possess various individual and organizational knowledge/skills required by the profession, will need to authentically express their emotions or demonstrate appropriate emotions and behaviors based on the content they are presenting, thereby naturally aligning with organizational goals and management expectations. In this context, it will be expected that media workers' knowledge of emotional labor and their ability to display emotional labor behaviors will effect their work styles, motivation, job satisfaction and success at work. In this study, the effect of emotional labor behaviors on the performance of media professionals was investigated and the sequential mediating role of occupational self-efficacy and job satisfaction was examined in this relationship. Quantitative research methods were used in the study and data were collected from 256 news anchors and reporters working in the public and private sectors using the survey method. As a result of the research, it was determined that emotional labor had a statistically significant and positive effect on the task performance of news anchors and reporters working as members of the media. In addition, according to the results of multiple mediation analysis, it was determined that occupational self-efficacy and job satisfaction played a sequential mediating role in the positive effect of emotional labor on employee performance and suggestions were presented for future research.