Türkiye için yeni bir turizm türü önerisi: Paleontoloji turizmi
A new type of tourism proposal for Türkiye: Paleontological tourism
- Tez No: 923639
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Turizm, Museology, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dünyadaki canlı kalıntılarına odaklanan paleontolojinin temel inceleme malzemesini fosiller oluşturmaktadır. Canlıların geçmişteki hâllerinin taşlaşarak korunan formları olan fosiller, paleontoloji turizmi kapsamında ziyaret edilebilmektedir. Bulgaristan, Brezilya, Şili ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gibi ülkelerde, çeşitli yayınlarda da kendisine yer bulan bir alan olan paleontoloji turizmi Türkiye literatüründe ve turizminde henüz yer edinmeyen bir kavramdır. Özel ilgi turizmi olan paleontoloji turizmi için uygun bir destinasyon olduğu varsayımından hareketle bu tezin amacı, bu turizm türünün Türkiye açısından potansiyelini ve uygulanabilirliğini ortaya koymaktır. Zira mevcut literatür verileri Anadolu'nun zengin bir fosil çeşitliliğine sahip olduğunu göstermektedir. Tezin amacı bağlamında, nitel bir araştırma yöntemi olan yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılarak uzman görüşlerinden yararlanılmıştır. Mülakat çalışmasından elde edilen uzman görüşleri de literatür verilerini doğrulamaktadır. Çalışmanın bulgularına göre Türkiye, paleontoloji turizmi açısından uygun bir destinasyondur ve ülke insanlarının bu alana potansiyel bir ilgisi vardır. Ancak bu ilginin artması için tanıtım kampanyalarının çoğalması ve resmi eğitim müfredatına Türkiye'nin doğal zenginliklerinin yeterli ölçüde dâhil edilmesi önerilmektedir. Üstelik fosil buluntularının yetkililere haber verilerek turizme kazandırılmasını teşvik etmek amacıyla mevcuttaki 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nun güncellenmesi tavsiye edilmektedir. Yeni bir turizm çeşidinin tanımlanması, turizm alanına yeni bir soluk getirebilecek ve bölgesel ekonomiyi destekleyebilecektir. Türkiye'deki seyahat acenteleri, talep olması durumunda hızlıca paleontoloji turizmine yönelik paket turlar hazırlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Fossils constitute the basic material of paleontology, which focuses on the remains of living things in the world. Fossils, which are the petrified and preserved forms of living things in the past, can be visited within the scope of paleontological tourism. Paleontological tourism, a field that has found its place in various publications in countries such as Bulgaria, Brazil, Chile and the United States of America (USA), is a concept that has not yet gained a place in the Turkish literature and tourism. Based on the assumption that there is a suitable destination for paleontological tourism, which is a special interest tourism, the aim of this thesis is to reveal the potential and applicability of this type of tourism for Türkiye. Because the existing literature data show that Anatolia has a rich fossil diversity. In the context of the purpose of the thesis, the semi-structured interview technique, which is a qualitative research method, was used in the thesis and expert opinions were utilized. The expert opinions obtained from the interview study also confirm the literature data. According to the findings of the study, Türkiye is a suitable destination for paleontological tourism and the people of the country have a potential interest in this field. However, in order to increase this interest, it is suggested that promotional campaigns should be increased and Türkiye's natural riches should be adequately included in the official education curriculum. Moreover, it is recommended that the current Law No. 2863 on the Protection of Cultural and Natural Assets be updated to encourage the tourism of fossil finds by notifying the authorities. The identification of a new type of tourism could breathe new life into the tourism sector and support the regional economy. Travel agencies in Türkiye could quickly develop package tours for paleontological tourism if there is demand.