Rusya-Ukrayna Savaşı kapsamında savunmanın ekopolitiği
The ecopolitics of defense in the context of the Russia-Ukraine War
  1. Tez No: 923640
  2. Yazar: NURCAN UZAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTUĞ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma Rusya-Ukrayna Savaşı kapsamından savunmanın ekopolitiğini ele almaktadır. Rusya-Ukrayna Savaşı iki ülkenin sınırlarının ve sorunlarının çok ötesinde birçok devletin ve devlet dışı aktörlerin karşı karşıya kaldığı bir savaş haline gelmiştir. Savaş, Sanayi Devrimi sonrasında meydana gelen değişimlerle farklılaşmaya başlayan devletlerin kutuplaşmasıyla ve Soğuk Savaş'tan taşıdığı izlerle geçmişten gelen hesaplaşmaların devamı görünümünde olmuştur. Diğer taraftan küreselleşmenin dinamiklerinden etkilenmesiyle ve yaklaşık son 20 yılda meydana gelen gelişmelerden beslenmesi nedeniyle modern dünyanın ekopolitiğini yansıtmıştır. Savaşta tarafların genel olarak liberal, demokratik ve gelişmiş ayrımına göre şekillendiği görülmüştür. Savaşta mevcut düzenden en çok faydayı sağlayan ülkeler Ukrayna destekçisi olmuşlardır. Rusya ve destekçisi ülkeler mevcut düzende geri planda kalan ve çeşitli araçlarla Batı tarafından dışlanmaya çalışılan ülkelerdir. Tarafların oluşmasında“ekonomik güvenlik”ön plana çıkmıştır. Yaptırımlar, savunma harcamaları, göçler, yardımlar, NATO, enerji, savunmanın önemli araçları haline gelmiştir. Bu da güvenliğin çok boyutluluğunu ortaya koymuştur. Ekonomik dengeler tüm dünyada değişmiş, savaşa taraf olmayan ülkelerde savaşın etkileri hissedilmiş ve bu şekilde de küreselleşmenin gerçekliği savaşta etkisini hissettirmiştir. Ancak algısal olarak küreselleşme gerilemeye başlamıştır. Teknoloji, savaşın en önemli belirleyicilerinden olmuş, savaş teknoloji savaşı haline gelmiştir. Rusya enerjiye bağımlı ekonomisiyle teknoloji savaşının gerisinde kalmıştır. Türkiye dışa bağımlı ekonomisiyle savaşa taraf gelişmiş ülkelerden daha çok ekonomik sorun ile karşı karşıya kalmıştır. Çin savaşın üçüncü dünya savaşına dönüşmeyeceğinin en önemli aktörü haline gelmiştir. Çin'in ekonomik gücü ve Rusya'ya yardımları savaşın gidişatına etki eden önemli faktörlerdendir. Sadece Batılı devletlerin politikaları değil Rusya'nın da savaşa direnç gücü özellikle teknoloji konusunda Çin'e bağımlı olması savaşın seyrini etkileyebilecek potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study examines the ecopolitics of defense within the context of the Russian-Ukrainian War. The Russian-Ukrainian War has become a war in which many states and non-state actors have faced each other far beyond the borders and problems of the two countries. While the war, on the one hand, seems to be a continuation of past showdowns due to the polarization of states that began to differentiate with the changes that occurred after the Industrial Revolution and the traces it carries from the Cold War, on the other hand, it has reflected the ecopolitics of the modern world due to the effects of the dynamics of globalization and the developments that have occurred in the last 20 years. It has been observed that the parties in the war have generally been shaped according to the distinction of liberal, democratic and developed. The countries that benefited the most from the current order in the war have been Ukraine supporters. Russia and its supporting countries are countries that have been left behind in the current order and are tried to be excluded by the West with various means.“Economic security”has come to the fore in the formation of the parties. Sanctions, defense spending, migration, aid, NATO, energy have become important tools of defense, and this has revealed the multidimensionality of security. Economic balances have changed all over the world, the effects of the war have been felt in countries that were not parties to the war, and in this way, the reality of globalization has made its impact felt in the war. However, globalization has been rewound in perception. Technology has become one of the most important determinants of the war, and the war has become a technological war. Russia has fallen behind the technological war with its energy-dependent economy. Türkiye has faced more economic problems than the developed countries that are parties to the war with its foreign-dependent economy. China has become the most important actor that the war will not turn into a third world war. China's economic power and aid to Russia are important factors affecting the course of the war. Not only the policies of Western countries, but also Russia's resistance to the war, especially its dependence on China in terms of technology, has the potential to affect the course of the war.