Proleter Devrimci Aydınlık Dergisi ve Türkiye'de maoculuk düşüncesinin gelişimi
Proletarian Revolutionary Aydınlık Journal and the development of maoist thought in Turkey
  1. Tez No: 923654
  2. Yazar: EMRE TURKU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Türkiye'de özellikle 1960'lardan sonra gelişen sol hareketler kendilerini çoğunlukla dergiler aracılığıyla anlatmışlardır. Bu dergiler arasında özellikle millî demokratik devrim tezini savunan Proleter Devrimci Aydınlık (PDA) dergisi özel bir yere sahiptir. Dergi, Türkiye solu içinde Maoculuk'u ideolojik çizgi olarak kabul etmiştir. Bu çalışma ile derginin tutumu Maoculuk'un üç önemli ilkesi olan“yeni demokratik devrim”,“birleşik cephe”teorisi ve“halk savaşı”tezi açısından incelenecektir. Derginin özellikle başyazılarında ve yine bu sayılarda çeşitli yazarlar tarafından ideolojik çerçeve oluşturma gayreti ile Maoculuk'un bu üç ilkesi öne çıkmaktadır. PDA, Mao'nun yeni demokratik devrimini“millî demokratik devrim”ile; birleşik cephe teorisini de“millî cephe”veya“millî demokratik cephe”vurgusuyla öne çıkarmıştır. Ayrıca bu devrim tezi ve cephe siyasetinde Maoculuk'un önemli bir diğer vurgusu olan proletaryanın önderliği meselesi de yine PDA tarafından net bir şekilde vurgulanmıştır. Son olarak“halk savaşı”tezinin temelini oluşturan halkın devrimci savaşa katılımı konusunda PDA'nın da kitle bilinçlendirme çalışmaları ile bunu sık sık yaptığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The leftist movements that developed in Turkey, especially after the 1960s, mostly expressed themselves through journals. Among these journals, the Proletarian Revolutionary Aydınlık (PRA) magazine, which defended the thesis of national democratic revolution, has a special place. The magazine accepted Maoism as an ideological line within the Turkish left. In this study, the stance of the journal will be analysed in terms of three important principles of Maoism:“new democratic revolution”,“united front”theory and“people's war”thesis. These three principles of Maoism come to the fore especially in the editorials of the journal and again in these issues by various writers in an effort to create an ideological framework. The PRA emphasised Mao's new democratic revolution with“national democratic revolution”and the united front theory with“national front”or“national democratic front”. In addition, the issue of the leadership of the proletariat, another important emphasis of Maoism in this revolutionary thesis and front politics, was also clearly emphasised by the PRA. Finally, it has been determined that the PRA also frequently made mass consciousness-raising activities on the participation of the people in the revolutionary war, which constitutes the basis of the“people's war”thesis.