Tubal ektopik gebelik tedavisinde metotreksat ile tedaviedilenler ve salpenjektomi yapılanların bir sonraki gebeliksonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of subsequent pregnancy outcomes between those treated with methotrexate and those who underwent salpingectomy in the treatment of tubal ectopic pregnancy
- Tez No: 923657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN HAMDİ İNAN, DR. UĞURCAN DAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 23
Özet
ÖZET AMAÇ: Ektopik gebelik, fertilize ovumun uterin kavite dışında yerleşmesiyle oluşur ve en sık fallop tüpünde görülür. Erken tanı ve tedavi yöntemlerindeki gelişmelerle mortalite azalmış olsa da ektopik gebelik hala gebeliğin ilk trimesterinde gebeliğe bağlı anne ölümlerinin birincil nedeni olmaya devam etmektedir. Risk faktörleri arasında önceki ektopik gebelik, ileri yaş, sigara kullanımı ve tubal patolojiler bulunur. Ektopik gebelik için hangi tedavi seçeneğinin takip eden gebelikte obstetrik sonuçlar açısından daha iyi olduğuna ilişkin literatür sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, kliniğimizde son beş yılda tubal ektopik gebelik tanısı almış hastalarda metotreksat tedavisi alanlar ile salpenjektomi yapılanların sonraki gebelik sonuçlarını karşılaştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu retrospektif kohort çalışması, 2019-2024 yılları arasında Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tubal ektopik gebelik tedavisi gören 185 hasta üzerinde yapılmıştır. Hastalar, metotreksat uygulananlar (89 hasta) ve salpenjektomi yapılanlar (96 hasta) olarak iki gruba ayrılmıştır. Veriler, hastane bilgi yönetim sistemleri, e-nabız ve telefonla yapılan hasta görüşmelerinden alınan bilgilerle toplanmıştır. Çalışma, tedavi yöntemlerinin bir sonraki gebelikteki ektopik gebelik riski ve doğum sonuçları üzerindeki etkilerini incelemektedir. BULGULAR: Metotreksat tedavisi alanlar ile salpenjektomi yapılanların bir sonraki gebelik sonuçları karşılaştırıldığında spontane gebelik oranı, intrauterin gebelik ve ektopik gebelik oranı, abortus ve canlı doğum oranları ve neonatal sonuçlar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Salpenjektomi grubunun tedavi başlangıcındaki β-HCG değerleri metotreksat grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. SONUÇ: Bu çalışma, tubal ektopik gebelik tedavisinde metotreksat ve salpenjektomi yöntemlerinin benzer spontan gebelik oranları, ektopik gebelik riski ve neonatal sonuçlar sunduğunu göstermektedir. Tedavi seçimi, hastanın genel sağlık durumu, tuba fonksiyonu ve tedaviye başlama zamanı gibi faktörlere bağlıdır. Daha geniş örneklem gruplarıyla yapılacak prospektif çalışmalar, bu tedavi yöntemlerinin uzun vadeli etkilerini daha ayrıntılı şekilde incelemeye olanak tanıyacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Ektopik gebelik, Metotreksat, Salpenjektomi, Gebelik sonuçları, Tubal gebelik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVES: Ectopic pregnancy occurs when a fertilized ovum implants outside the uterine cavity and most commonly occurs in the fallopian tube. Although mortality has decreased with advances in early diagnosis and treatment methods, ectopic pregnancy still remains the primary cause of pregnancy-related maternal mortality in the first trimester of pregnancy. Risk factors include previous ectopic pregnancy, advanced age, smoking and tubal pathologies. There is limited literature on which treatment option for ectopic pregnancy is better in terms of obstetric outcomes in subsequent pregnancy. The aim of this study was to compare the outcomes of subsequent pregnancies in patients diagnosed with tubal ectopic pregnancy in the last five years in our clinic between those who received methotrexate treatment and those who underwent salpingectomy. MATERIALS AND METHODS: This retrospective cohort study was conducted on 185 patients treated for tubal ectopic pregnancy at Tepecik Training and Research Hospital between 2019 and 2024. Patients were divided into two groups: those who received methotrexate (89 patients) and those who underwent salpingectomy (96 patients). Data were collected from hospital information management systems, e-pulse and telephone interviews. The study examines the effects of treatment modalities on the risk of ectopic pregnancy in the next pregnancy and birth outcomes. RESULTS: There was no significant difference between the spontaneous pregnancy rate, intrauterine pregnancy and ectopic pregnancy rates, abortion and live birth rates, and neonatal outcomes in the methotrexate-treated and salpingectomized groups. The β-HCG levels at the beginning of treatment were higher in the salpingectomy group than in the methotrexate group. CONCLUSIONS: This study shows that methotrexate and salpingectomy methods offer similar spontaneous pregnancy rates, ectopic pregnancy risk and neonatal outcomes in the treatment of tubal ectopic pregnancy. The choice of treatment depends on factors such as the patient's general health status, tuba function and timing of treatment initiation. Prospective studies with larger sample sizes will allow a more detailed examination of the long-term effects of these treatment modalities. KEY WORDS: Pregnancy, Ectopic, Methotrexate, Salpingectomy, Pregnancy Outcome, Pregnancy, Tubal.