Kalp pili takılan hastalarda, elektrot yerleşiminin 12 saat ve sonrasındaki empedans, algılama ve eşik değerlerine etkilerinin incelenmesi
Effect of lead locali̇zation after cardi̇ac pacemaker and icd implantation: change in impedance, sense and threshold values at minimum 12 hours and after analysis
- Tez No: 923684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM SARİBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Kardiyoloji, Biophysics, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kalp pili kullanımı dünya genelinde ve ülkemizde hızla yaygınlaşmakta, bu durum tedavi edilen hasta sayısında belirgin bir artışa işaret etmektedir. Teknolojik ilerlemeler, kalp pilleriyle ilgili klinik çalışmaların çeşitlenmesine ve sayısının artmasına olanak sağlamıştır. Kalp pilleri, çeşitli kalp ritim bozukluklarının tedavisinde pacemaker ve ICD olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır. Her iki cihaz da implantasyon sonrası dışarıdan programlanabilir ve gerektiğinde parametreleri değiştirilebilir şekilde tasarlanmıştır. Bu parametreler, hastanın kalbine en uygun tedaviyi sağlamak amacıyla ayarlanır. Kalp pili taşıyan hastaların, cihazlarının batarya ömrü tükenmeden düzenli aralıklarla kontrol ettirilmesi gereklidir. Bu kontrollerde cihazın performansı, belirli parametreler ve aritmi durumundaki değişiklikler değerlendirilir; gerekirse ek testler uygulanabilir. Çalışmamız, kalp pili takılan toplam 50 hastayı kapsamaktadır. Bu hastaların 37'sine pacemaker, 13'üne ise ICD takılmıştır. Anjiyo laboratuvarında kalp pilleri yeni yerleştirilmiş ve pansumanı tamamlanmış olan bu hastaların pilleri, programlayıcı cihaz kullanılarak kontrol edilmiştir. Kontroller sırasında, lead (elektrot) empedansları, algılama (sensing) değerleri ve eşik (threshold) değerleri üçer kez test edilmiş ve elde edilen veriler kaydedilmiştir. Bu veriler, 12 saat sonra yapılan tekrar testlerinin sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Test sonuçları, lead lokalizasyonları da göz önünde bulundurularak pacemaker ve ICD cihazları için ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, atrial ve ventriküler tüm lead yerleşimlerinde empedans değerlerinde öngörülen ve istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş yaşandığını göstermiştir. Buna karşın, algılama ve eşik değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik tespit edilmemiş ve bu parametrelerin stabil kaldığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, kalp pili implantasyonu sonrası kısa vadede lead empedanslarındaki beklenen düşüşlerin meydana geldiğini, algılama ve eşik değerlerinin ise yüksek düzeyde stabilite sergilediğini ortaya koymaktadır. Bu veriler, kullanılan modern cihazların klinik etkinliğini ve güvenilirliğini güçlü bir şekilde desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Worldwide and in our country, the use of pacemakers is rapidly increasing, which indicates a significant rise in the number of patients treated with these devices. Technological advancements have enabled a diversification and increase in the number of clinical studies related to pacemakers. Pacemakers are categorized into two main groups: conventional pacemakers and implantable cardioverter defibrillators (ICDs), used for the treatment of various cardiac rhythm disorders. Both devices are designed to be externally programmable after implantation, allowing their parameters to be adjusted as needed to provide the most appropriate treatment for the patient's heart. Patients with pacemakers must undergo regular check-ups before the battery life expires. During these check-ups, the device's performance is evaluated using specific parameters and changes in arrhythmia conditions, and additional tests are conducted if necessary. Our study includes a total of 50 patients who received pacemaker implants, 37 of whom were implanted with pacemakers and 13 with ICDs. These devices were newly implanted in the angiography laboratory, and after dressing was completed, their function was evaluated using a programming device. During these evaluations, lead impedance, sensing, and threshold values were tested three times, and the data were recorded. The measurements were repeated 12 hours later, and the results were compared. The test outcomes were analyzed separately for pacemaker and ICD devices, considering the lead localizations. The findings demonstrate a statistically significant and anticipated decrease in lead impedance across all atrial and ventricular placements. In contrast, no statistically significant changes were observed in sensing and threshold values, which remained stable throughout. In conclusion, this study confirms that the expected reductions in lead impedance occur within the short term following pacemaker implantation, while sensing and threshold values exhibit a high degree of stability. These results strongly support the clinical efficacy and reliability of the modern devices utilized.