Fedvâ Tûkan'ın şiirlerinin tematik açıdan incelenmesi
Thematic study of Fedvâ Tûkân's poems
  1. Tez No: 923696
  2. Yazar: ZEKİYE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCAHİT KÜÇÜKSARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, Filistin direniş şairlerinden Fedvâ Tûkân'ın hayatını, eserlerini ve Filistin Edebiyatı'ndaki yerini incelemektedir. Çalışma, bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Filistin edebiyatında önemli bir konuma sahip olan Fedvâ Tûkân ve doğup büyüdüğü Filistin hakkında genel bilgiler sunulmuştur. Birinci bölümde şairin hayatı, eserleri, ödülleri ve edebî kişiliği hakkında incelemeler yapılmıştır. İkinci bölümde, Fedvâ Tûkân'ın şiirlerinde genel olarak Filistinlilerin mücadelesini konu alan ''Kadın'', ''Çocuk'', ''Gurbet ve Yabancılaşma'', ''Toprak'' ve ''Direniş ve Özgürlük'' başlıkları altında beş ana tema çerçevesinde bir inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the life, works and place of one of the Palestinian resistance poets, Fedvâ Tûkân, in Palestinian Literature. The study consists of an introduction and two parts. In the introduction, general information is presented about Fedvâ Tûkân, who has an important position in Palestinian literature, and Palestine, where he was born and raised. In the first part, studies were made about the poet's life, works, awards and literary personality. In the second part, an analysis was made within the framework of five main themes in Fedva Tûkan's poems, which are generally about the struggle of Palestinians, under the headings of“Woman”,“Child”,“Homelessness and Alienation”,“Land”and“Resistance and Freedom”.