Socially responsible and conventional indexes of emerging and developed countries: A quantile connectedness approach
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin sosyal sorumlu ve geleneksel endeksleri: Bir kantil bağıntılılık yaklaşımı
- Tez No: 923706
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİL GÖKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışma, seçili gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin sosyal sorumlu ve geleneksel sermaye endeksleri arasındaki şok bağıntılılıklarını araştırmaktadır. Bu bağlantıları analiz etmek için Chatziantoniou vd. (2021) tarafından kullanılan kantil bağıntılılık yaklaşımını kullanılmıştır. Dolayısıyla QVAR yaklaşımı kullanılarak, 4 Nisan 2018'den 31 Mart 2023'e kadar olan günlük zaman serisi verileri için medyan tabanlı ve kuyruk spesifik taşmaları araştırılacaktır. Statik ve dinamik analizin sonuçları aşağıdaki şekilde özetlenebilir. SRI endeksleri genellikle getiri şoklarının net ileticileri olarak işlev görürken, geleneksel endeksler sıklıkla net alıcılar olarak davranır ve genel bağlantılılık aşırı piyasalar sırasında önemli ölçüde artar. Sonuç olarak, kurumsal yatırımcıların sosyal sorumlu piyasalara hâkim olduğu farklı yatırımcı tiplerinin varlığını gösteren sosyal sorumlu ve geleneksel endeksler arasında bir ayrışma vardır. Sosyal sorumlu endekslerinin aksine, geleneksel endeksler ciddi kuyruklara karşı duyarlılık gösterir. Ayrıca, COVID-19 salgını ve Rusya-Ukrayna savaşı genel dinamik bağlılığı artırdı. Japonya ve Çin kendi gruplarından ayrılsa da coğrafi olarak yakın uluslar şok iletimi konusunda benzer eğilimlere sahipti. Bu nedenle, finansal düzenleyiciler, politika yapıcılar ve kurumsal yatırımcılar için çıkarımlar önemlidir, çünkü sosyal sorumlu ve geleneksel endekslerin derinlemesine entegrasyonu daha iyi bir çeşitlendirme ve riskten korunma fırsatları yaratmak için gereklidir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the shock linkages between the socially responsible and conventional equity indices of selected emerging and developed countries. To analyse these linkages, the quantile connectedness approach used according to Chatziantoniou et al. (2021). Hence by using QVAR approach, the median-based and tail-specific spillovers will be investigated for the daily time series data from April 4, 2018, to March 31, 2023. The outcomes of the static and dynamic analysis can be summarized as follows. SRI indexes usually function as net transmitters of return shocks, while traditional indices frequently behave as net receivers, with overall connectedness significantly increasing during extreme markets. As a result, there is a divergence between SRI and conventional indexes, which indicates presence of different investor types, where institutional investors predominate SRI markets. In contrast to SRI indices, conventional indices exhibit sensitivity to severe tails. Moreover, the COVID-19 epidemic and the Russo-Ukrainian conflict increased overall dynamic connectedness. Although Japan and China diverged from their respective groupings, geographically proximate nations had similar tendencies on shock transmission. Hence, the implications for financial regulators, policymakers and institutional investors are insightful, as profound integration of SRI and conventional indexes needed to create a better diversification and hedging opportunities.