Denizli yöresi halk oyunlarının sporcuların fiziksel uygunluk ve öznel iyi oluş düzeyleri üzerine etkisinin incelenmesi
The study of the impacts of the traditional folk dances belong to Denizli region on the physical fitness and subjective well-being levels of the athletes
- Tez No: 923728
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN GÖDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Spor, Folklore, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmanın amacı, Denizli Yöresi halk oyunlarının sporcuların fiziksel uygunluk ve öznel iyi oluş düzeyleri üzerine etkilerinin incelenmesidir. Araştırma grubu 2024 yılında Kale ve Pamukkale ilçesinde yaşayan halk oyunları çalışmasına katılmak isteyen 100 (50 kız, 50 erkek) gönüllü sporcudan oluşmuştur. Çalışmaya katılan sporcular 14-17 yaş aralığında daha önce halk oyunları eğitimi almamış kişilerdir. Denizli Yöresi Halk Oyunları eğitimi kapsamında 12 hafta süren bu çalışmada, 'yüz yüze' ve 'gösterip yaptırma' methodları kullanılmıştır. Sporcuların fiziksel uygunluk parametreleri sonuçları ve öznel iyi oluş durumları anket sonuçları, etkinlik programına başlamadan önce ve 12 haftalık eğitim programından sonra olarak iki aşamada değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılım göstermesine istinaden (p>0,05), çalışmanın ölçüm ve değerlendirmesi için 'Independent Samples T-testi', 'Paired Samples T-testi' kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the impacts of the traditional folk dances belong to Denizli Region on the physical fitness and subjective well-being levels over the athletes. The research group consisted of 100 volunteer athletes, which was based on 50 girls and 50 boys, living in Kale and Pamukkale districts, who wanted to participate in the folk dance study in 2024. The athletes participating in the study were between the ages of 14-17 and they had not gained any expertise in folk dance training in the past. In this study, The teaching methods of face-to-face and demonstration method had been applied to the study group for 12 weeks long. The results of the physical fitness parameters and the subjective well-being of the athletes were evaluated as before and after the 12-week training Schedule based on the survey. Since the data were normally distributed (p>0.05), 'Independent Samples t-test' and 'Paired Samples t-test' were used in the study.