Farklı halk oyunları deneyimine sahip bireylerde denizli yöresi çalışmalarının bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of Denizli region studies on some physical and physiological parameters in individuals with different folk dance experiences
  1. Tez No: 989766
  2. Yazar: SEMİH ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ GÜÇLÜÖVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma 12 hafta Denizli yöresi çalışmalarına katılan farklı halk oyunları deneyimine (az deneyimli, orta deneyimli, çok deneyimli) sahip bireylerin fizyolojik ve fiziksel parametreleri üzerindeki etkilerini belirleme amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubuna toplam 49 gönüllü dahil edilmiştir (erkek; n=19, kadın; n=30). Örneklem grubunu Kırıkkale Üniversitesi bünyesinde bulunan Kırıkkale Üniversitesi Halk Dansları Topluluğundaki öğrenciler oluşturmaktadır. Katılımcılar kişisel bilgi formları doldurarak halk oyunları deneyimlerine göre 3 gruba ayrılmıştır. Deneysel araştırmada katılımcılara bazı fiziksel uygunluk testleri uygulanmıştır. Vücut kompozisyonu değerlendirmesinde; Biyoelektrik İmpedans yöntemi, aerobik uygunluğun değerlendirilmesinde; Harward basamak testi, denge performansının ölçümlerinde; Standing Strong testi, katılımcıların fiziksel uygunluklarının değerlendirilmesinde McCloy Fiziksel Uygunluk Testi ve hareket fonksiyonelliğinin değerlendirilmesinde ise Fonksiyonel Hareket Taraması testi uygulanmıştır. Tüm veriler IBM-SPSS 26 istatistik programında analiz edilmiştir. Elde edilen bulgularda, Denizli yöresi çalışmalarına katılan farklı halk oyunları deneyimine sahip katılımcıların aerobik düzeylerinde, fiziksel uygunluk bileşenlerinde ve hareket eklem açıklığı kapasitelerinde anlamlılık gözlemlenmiştir (p<.01). Bu sonuçlar, Denizli yöresi çalışmalarının tüm deneyimli katılımcılarda fiziksel uygunluk ve hareket eklem açıklığı kapasitelerinde önemli gelişmeler gösterdi. Denizli zeybek oyunlarının (ağır, kıvrak ve çok kıvrak) sahip olduğu ritmik çeşitliliğin, geniş adım kalıplarının ve çok düzlemli hareket yapısının, katılımcıların hem kardiyovasküler sistemini hem de kas-iskelet sistemi fonksiyonelliğini doğrudan desteklediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of 12 weeks of participation in folk dance activities in the Denizli region on the physiological and physical parameters of individuals with varying levels of folk dance experience (little experience, moderate experience, extensive experience). A total of 49 volunteers were included in the sample group (male; n=19, female; n=30). The sample group consisted of students from the Kırıkkale University Folk Dance Group at Kırıkkale University. Participants were divided into 3 groups according to their folk dance experience by filling out personal information forms. In the experimental study, participants underwent several physical fitness tests. The Bioelectrical Impedance method was used to assess body composition; the Harvard Step Test was used to assess aerobic fitness; the Standing Strong test was used to measure balance performance; the McCloy Physical Fitness Test was used to assess participants' physical fitness; and the Functional Movement Screen test was used to assess movement functionality. All data were analyzed using the IBM-SPSS 26 statistical program. The findings revealed significant differences in the aerobic levels, physical fitness components, and joint range of motion capacities of participants with different folk dance experience levels who participated in the Denizli region studies (p<.01). These results indicate that the Denizli region studies showed significant improvements in physical fitness and joint range of motion capacity in all experienced participants. It was observed that the rhythmic diversity, wide step patterns, and multi-planar movement structure of Denizli zeybek dances (heavy, agile, and very agile) directly supported both the cardiovascular system and musculoskeletal system functionality of the participants.