Tarık Buğra'nın Firavun İmanı isimli eserinde kelime grupları
Word groups in Tarık Buğra's work named Firavun İmanı
  1. Tez No: 923762
  2. Yazar: HÜSEYİN BUĞRA BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT BAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Tarık Buğra, döneminin çok yönlü şahsiyetlerinden birisidir. Yazarlık, muallim muavinliği, gazetecilik, dergicilik yapması aynı zamanda farklı fakültelerde ve liselerde eğitim görmesi Buğra'nın hayata karşı farklı bakış açılar geliştirmesine katkı sağlamıştır. Bu geniş çerçeve eserlerinde de kendisini göstermiş fakat Buğra'nın çocukluk yıllarının Milli Mücadele Dönemi'ne denk gelmesi bazı eserlerinin içeriğinin bu konuya evirilmesine neden olmuştur. Buğra; incelediğimiz Firavun İmanı isimli eserini Mustafa Kemal Paşa'nın liderliği, Cumhuriyet'in kuruluş serüveni ve Milli Mücadele Dönemi konuları etrafında kurgulamıştır. Tarık Buğra, eserini kaleme alırken Türk dilini etkili şekilde kullanması ve konuyu gerçekçi bir bakış açısıyla ele alması eseri inceleme ihtiyacı hissettirmiştir. Anlatımın temelini kelimeler meydana getirir. Kelimeler tek başlarına kullanıldıklarında anlamlı parçalardır fakat bir varlığı, durumu, kavramı, niteliği ve hareketi tam olarak anlatmakta eksik kalabilir. Bu eksikliğin ortadan kalkması için kelimeler anlamlı bir şekilde, belirli kurallar çerçevesinde bir araya gelerek dil birliği oluşturur. İncelenen Firavun İmanı romanında yer alan kelime gruplarının yapısı, diğer kelime grupları içerisindeki yeri, cümledeki görevleri bakımında incelemeyi amaçlayan çalışmada ilk olarak konu bağlamında kaynak taraması yapılarak kelime grupları ayrıntılı şekilde araştırılmış ve eserdeki on beş kelime grubu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tarık Buğra is one of the versatile figures of his time. Working as a writer, assistant teacher, journalist and magazine editor, as well as studying at different faculties and high schools, has contributed to Buğra's development of different perspectives on life. This broad framework also showed itself in his works, but the fact that Buğra's childhood years coincided with the War of Independence period caused the content of some of his works to evolve into this subject. Buğra; He structured his work titled Pharaoh Faith, which we examined, around the subjects of Mustafa Kemal Pasha's leadership, the founding adventure of the Republic and the War of Independence Period. Tarık Buğra, His effective use of the Turkish language while writing his work and his handling of the subject from a realistic perspective made him feel the need to examine the work. Words form the basis of expression. Words are meaningful pieces when used alone, but they may be incomplete in fully describing an entity, situation, concept, quality and action. In order to eliminate this deficiency, words come together in a meaningful way, within the framework of certain rules, to form a linguistic unity. In the study, which aims to examine the structure of the word groups in the novel Pharaoh Faith, their place among other word groups, and their functions in the sentence, firstly, the word groups were researched in detail by scanning the source in the context of the subject and fifteen word groups in the work were examined.