Sosyal bilgiler dersinde düşünmeyi ve sorgulamayı öğretmek: Çocuklar için felsefe eğitimi
Teaching thinking and inquiry in social studies: Philosophy for children education
  1. Tez No: 923778
  2. Yazar: ZEHRA BETÜL ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 409
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Sosyal Bilgiler dersinde Çocuklar İçin Felsefe (P4C) Eğitimi programının uygulanmasının, 7. sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme becerileri, vatandaşlık algıları ve akademik başarıları üzerindeki etkisini tespit etmektir. Araştırmada, karma yöntem desenlerinden müdahale/deneysel desen tercih edilmiştir. Araştırmanın veri toplama sürecinde, nicel aşamada“Demografik Bilgi Formu”,“Cornell Eleştirel Düşünme Testi (X Düzeyi)”,“Vatandaşlık Algısı Ölçeği”,“Akademik Başarı Testi”kullanılmıştır. Nitel aşamada ise, ses kayıtları, etkinlik kâğıtları, gözlem formu, yansıtıcı öğrenci günlüğü, araştırmacı günlüğü kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde nicel veriler için bağımlı gruplar t-testi ve Wilcoxon testi; nitel veriler için ise tematik analiz ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, kontrol grubundaki öğrencilerde anlamlı değişiklik göstermezken deney grubundaki öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerinde, vatandaşlık algılarında (demokratik vatandaşlık) ve akademik başarılarında kayda değer gelişmeler olduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra deney grubu öğrencilerinde yaratıcı düşünme, özenli düşünme ve iş birliğine dayalı düşünme becerilerinde de gelişme kaydedildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this research is to determine the effect of the implementation of the Philosophy for Children (P4C) Education program in the Social Studies course on the critical thinking skills, citizenship perceptions and academic achievement of 7th grade students. In the research, intervention/experimental design was preferred among mixed methods designs. In the data collection process of the research, the“Demographic Information Form”,“Cornell Critical Thinking Test (X Level)”,“Citizenship Perception Scale”, and“Academic Achievement Test”were used in the quantitative phase. In the qualitative phase, audio recordings, activity sheets, observation forms, reflective student diaries, and researcher diaries were used. In the analysis of research data, dependent groups t-test and Wilcoxon test were used for quantitative data; Thematic analysis and content analysis were used for qualitative data. The research results show that while there are no significant changes in the students in the control group, there are significant improvements in the critical thinking skills, perceptions of citizenship (democratic citizenship), and academic achievement of the students in the experimental group. In addition, it was determined that there was an improvement in the creative thinking, attentive thinking, and collaborative thinking skills of the experimental group students.