Dijital bir otantik öğrenme ortamının sosyal bilgiler dersinde öğrenmeye etkisinin incelenmesi
Examining the impact of a digital authentic learning environment on learning in social studies education
- Tez No: 923779
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu araştırmanın amacı 5. sınıf sosyal bilgiler dersinde dijital bir otantik öğrenme ortamı kullanılmasının öğrencilerin akademik başarı, girişimcilik ve yenilikçi düşünmelerine olan etkisinin tespit edilmesi ve deney grubunda bulunan öğrenciler ile sosyal bilgiler öğretmeninin uygulamaya ilişkin görüşlerinin ortaya çıkarılmasıdır. Araştırmada karma yöntem çerçevesinde“açımlayıcı sıralı desen”kullanılmıştır. Gruplara ön-test ve son-test olarak Akademik Başarı Testi, Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Girişimcilik Ölçeği, Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Yenilikçi Düşünme Eğilimi Ölçeği uygulanmıştır. Yarı Yapılandırılmış Öğrenci ve Yarı Yapılandırılmış Öğretmen Görüşme Formu ise yalnızca deney grubuna uygulanmıştır. Ayrıca deney grubunda uygulamaya ilişkin araştırmacı notları tutulmuştur. Nicel verilerin analizinde SPSS 27 istatistik programı üzerinde MANCOVA ve sonrasında ANCOVA teknikleri kullanılmıştır. Nitel verilerin analizi ise içerik analizi yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, 5. sınıf sosyal bilgiler dersinde dijital otantik öğrenme ortamının kullanılması, öğrencilerin akademik başarı, girişimcilik ve yenilikçi düşünme düzeylerinde anlamlı bir etki oluşturmuştur. Dijital otantik öğrenme ortamının beğenildiği, başarıyı artırdığı, eğlenceli, pratik ve öğretici olduğu, girişimcilik, yenilikçi düşünme, iş birliği gibi çeşitli becerileri geliştirdiği yönünde olumlu sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of digital authentic learning environment on students' academic achievement, entrepreneurship, and innovative thinking in the 5th-grade social studies class and to reveal the perspectives of both students in the experimental group and their social studies teacher regarding the implementation. The research employs an“explanatory sequential design”which is a type of mixed-methods. The Academic Achievement Tests, an Entrepreneurship Scale for Middle School Students, and an Innovative Thinking Tendency Scale for Middle School Students were applied to both groups as pre-tests and post-tests. Semi-Structured Student and Semi-Structured Teacher Interview Forms were only applied to the experimental group. Additionally, the researcher notes regarding the application in the experimental group have been recorded. Quantitative data were analyzed using MANCOVA and subsequent ANCOVA techniques in the SPSS 27 statistical software. On the other hand, qualitative data were analyzed using content analysis. As a result of the study, the use of a digital authentic learning environment had a significant impact on students' academic achievement, entrepreneurship, and innovative thinking levels in the 5th-grade social studies course. Positive results have been achieved in that, the digital authentic learning environment is appreciated, enhances success, is enjoyable, practical, and instructive, and develops various skills, such as entrepreneurship, innovative thinking, and collaboration.