Sosyal bilgiler dersi kazanımlarının ve ünite değerlendirme sorularının SOLO taksonomisi basamaklarına göre incelenmesi
Examination of social sciences course achievements and unit evaluation questions according to SOLO Taxonomy steps
- Tez No: 923777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Eğitim öğretimde programların hazırlanmasında, öğrencilerin mevcut bilgilerini kategorilere ayırmada ve öğrencilerin verdikleri cevapları test etmede bir ölçme değerlendirme aracı olarak taksonomilerden faydalanılmaktadır. Öğretim programlarının genel olarak Bloom'un Taksonomisi'ne göre tasarlandığı göz önüne alındığında, bu çalışmada bir alternatif oluşturması amacıyla SOLO Taksonomisi tercih edilmiştir. Bu bağlamda çalışmanın amacı; Sosyal Bilgiler Öğretim Programının ve sosyal bilgiler ders kitabı ünite değerlendirme sorularının SOLO taksonomisi basamaklarına göre incelenmesidir. Çalışma, nitel araştırma yöntemi ile yürütülmüştür. Araştırmanın veri kaynağını 2018 sosyal bilgiler dersi öğretim programı kazanımları, 4., 5., 6. ve 7. sınıf ders kitaplarında yer alan ünite değerlendirme soruları oluştururken; çalışma grubunu Erzincan il merkezinde görev yapmakta olan sosyal bilgiler öğretmenleri oluşturmaktadır. Çalışma grubu belirlenirken amaçlı örneklem yöntemlerinden biri olan ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Doküman incelemesi ile elde edilen veriler için betimsel analiz yöntemi, yarı yapılandırılmış görüşme formları ile elde edilmiş veriler için de içerik analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre en fazla kazanım ve değerlendirme sorusunun tek boyutlu ve ilişkisel yapı basamağında olduğu görülmüştür. Fakat kazanım ve değerlendirme sorularının birbirini karşılama durumuna bakıldığında tek boyutlu ve çok boyutlu yapının daha fazla olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Taxonomies are used as a measurement and evaluation tool in the preparation of programmes in education, in categorising students' existing knowledge and in testing students' answers. Considering that curricula are generally designed according to Bloom's Taxonomy, SOLO Taxonomy was preferred as an alternative in this study. In this context, the aim of the study is to examine the Social Studies Curriculum and social studies textbook unit evaluation questions according to SOLO taxonomy steps. The study was conducted with qualitative research method. The data source of the study consisted of the achievements of the 2018 social studies curriculum and the unit evaluation questions in the 4th, 5th, 6th and 7th grade textbooks, while the study group consisted of social studies teachers working in Erzincan province centre. Criterion sampling, one of the purposeful sampling methods, was used to determine the study group. Descriptive analysis method was used for the data obtained through document analysis and content analysis method was used for the data obtained through semi-structured interview forms. According to the data obtained as a result of the research, it was seen that the most acquisition and assessment questions were in the one-dimensional and relational structure stage. However, it was concluded that the unidimensional and multidimensional structure was more when the achievement and assessment questions met each other.