Samsunspor taraftarlarının spor farkındalığı ile fanatiklik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between sport awareness and fanaticism leveles of Samsunspor supporters
- Tez No: 695143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ÇON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı Samsunspor taraftarlarının spor farkındalığı ile fanatiklik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, Samsun ilinde ikamet eden Samsunspor taraftarları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, Samsunspor taraftar gruplarından tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilmiş 231 gönüllü taraftar oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen ve 8 sorudan oluşan kişisel bilgi formu, Taşmektepligil ve ark (2015) tarafından geliştirilen Futbol Taraftarları Fanatiklik Ölçeği ve Uyar ve Sunay (2020) tarafından geliştirilen Spor Farkındalığı Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the relationship between sports awareness and fanaticism levels of Samsunspor fans. The population of the study consists of Samsunspor fans living in the province of Samsun. The sample of the study consists of 231 voluntary fans selected through random sampling method among Samsunspor fan groups. A personal information form with 8 questions developed by the researcher, Football Fans Fanaticism Scale developed by Taşmektepligil et al. (2015) and Sports Awareness Scale developed by Uyar and Sunay (2020) were used as data collection tool.