Factors affecting consumer impulse buying behavior: A research in Pakistan
Tüketicilerin dürtmeli satın alma davranışlarını etkileyen faktörler: Pakistan'da bir araştırma
- Tez No: 923795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada dürtüsel satın alma davranışı, alışveriş keyfi, moda trendleri, sosyal etki ve promosyon faaliyetlerinin dürtüsel satın alma davranışı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu değişkenlere ilişkin ölçekli veriler, 31 Ekim 2022 ile 31 Şubat 2023 tarihleri arasında Mardan bölgesindeki yerel perakendecilerden, öğrencilerden ve ürünlerin kişisel kullanımından elde edilmiştir. Toplanan veriler istatistiksel paket (SPSS), tanımlayıcı analiz (frekanslar, ortalamalar, standart sapma), bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü ANOVA ile analiz edilmiştir. İstatistiksel araç, değişkenler arasındaki ilişkileri göstermiştir. Promosyonel faaliyet (PA), alışveriş keyfi (SE), moda trendleri (FT), sosyal etki (SI) ve dürtüsel satın alma (IB), Mardan bölgesinde dürtüsel satın alma davranışını etkileyen unsurlara bakan bu çalışmanın ana konularıdır. Bulgular, dürtüsel satın alımların sosyal etki ve alışveriş memnuniyetinden önemli ölçüde etkilendiğini, daha genç tüketicilerin ve bekar kişilerin daha yüksek sosyal etkiler sergilediğini göstermektedir. Erkekler daha yüksek finansal olarak motive olmuş satın alma davranışı gösterdi, moda trendleri ise promosyonel faaliyetler nedeniyle kadınları daha fazla etkiledi. Sosyal etki (SI) ve alışveriş keyfi (SE) dürtüsel satın almayı önemli ölçüde etkilese de, dürtüsel satın alma ile ürün kalitesi arasında daha az ilişki vardı. Gelir düzeyleri sosyal etkiyi güçlü bir şekilde etkiler ve düşük gelirli gruplar daha savunmasızdır. Ek olarak, moda trendleri ve reklam faaliyetleri daha genç müşterileri ve kadınları daha fazla etkiledi. Bu sonuçlar, paranın ve cinsiyetin tüketici davranışını nasıl etkilediğine dair yeni bir bakış açısı sunarken, dürtüsel satın almada sosyal etki ve alışveriş zevkinin önemini vurgulayan önceki araştırmaları destekler. Bu çalışma, müşteri katılımını artıran ve dürtüsel satın alımları teşvik eden odaklı pazarlama kampanyaları geliştirmek için içgörülü bilgiler sağlar.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of Impulse buying behavior, shopping enjoyment, fashion trends, social influence, and promotional activities on impulsive buying behavior. Scaled data for these variables has been obtained from the Mardan region's local retailers, students, and personal use of the products between October 31, 2022, and February 31, 2023. The collected data has been analyzed by statistical package (SPSS), descriptive analysis (frequencies, means, standard deviation), independent samples t-test and one-way ANOVA is used. The statistical tool have demonstrated relationships between the variables. Promotional activity (PA), shopping enjoyment (SE), fashion trends (FT), social influence (SI), and impulse purchasing (IB) are the main topics of this study, which looks at the elements affecting impulsive buying behavior in the Mardan region. The findings demonstrate that impulsive purchases are significantly influenced by social influence and shopping satisfaction, with younger consumers and single people exhibiting higher social influences. Men showed higher financially motivated purchase behavior, while fashion trends more impacted women due to promotional activities. While social influence (SI) and shopping enjoyment (SE) substantially impacted impulse purchasing, there was less relation between impulse buying and product quality. Income levels strongly influence social influence, with lower-income groups being more vulnerable. Additionally, fashion trends and advertising activity affected younger customers and women more. These results provide fresh insight into how money and gender affect consumer behavior while supporting earlier research highlighting the importance of social influence and shopping pleasure in impulsive purchasing. This study provides insightful information for developing focused marketing campaigns that increase customer engagement and encourage impulsive purchases.