A comparative perspective on women in the novels, 'Çalıkusu' and 'Vurun Kahpeye'
'Çalıkusu' ve 'Vurun Kahpeye' romanlarındaki kadınlara karşılaştırmalı bir bakış
  1. Tez No: 923797
  2. Yazar: FARUK DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DR. KEYA ANJARIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of London (The School of Oriental and African Studies-SOAS)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışma, Reşat Nuri Güntekin'in“Çalıkusu”ve Halide Edib Adıvar'ın“Vurun Kahpeye”adlı eserlerinde geç Osmanlı toplumundaki kadın sorunlarını ele alarak, toplumda kadınların yaşam tarzlarını etkileyen temel faktörün dinî kurallar olduğu temel bulgusunu vurgulamaktadır. Kadınların giyim tarzları ve evlilikleri dinî kurallarla düzenlenir. Ayrıca, din, erkekler ve kadınlar arasındaki ilişkileri düzenleyen en önemli faktördür. İnsanların dinî kuralları yanlış anlamaları nedeniyle kadınlar birçok sorun yaşamaktadır. Kadınları cinsel obje olarak görme, eğitim eksikliği ve dindar görünen insanların aldatması, toplumdaki kadınların durumlarını belirleyen temel sorunlardır. Bu nedenle, Çalıkusu'ndaki Feride ve Vurun Kahpeye'deki Aliye, insanları eğitmek ve bu yanlış dinî anlayışı ortadan kaldırmak için Anadolu'daki ücra kasabalara ve köylere giderler. Kendilerini ülkelerine adarlar. Bir yandan kötü geçmişlerinden kaçmak isterler. Öte yandan gittikleri yerde daha büyük sorunlarla karşılaşırlar. Feride karşılaştığı sorunlarla başarılı bir şekilde başa çıkar ve sevdiği Kamran'la evlenirken, Aliye cahil insanlara karşı verdiği mücadeleyi kaybeder ve onlar tarafından öldürülür.
Özet (Çeviri)
This essay tackles the question of women's problems in the late Ottoman society within the work of Resat Nuri Guntekin's“Calikusu”and Halide Edib Adivar's“Vurun Kahpeye”, emphasising the essential finding that religious rules are a predominant factor affecting women's lifestyles in the society. The clothing styles of women and marriages are regulated by religious law. Also, religion is the most important factor regulating relationships between men and women. However, women have many problems because people misunderstand religious rules. Seeing women as sex objects, lack of education and deception by people who appear to be religious are the main issues for determining the women's situations in the society. For this reason, Feride in“Calikusu”and Aliye in“Vurun Kahpeye”go to remote towns and villages in Anatolia in order to educate people and remove this misunderstanding of religion. They devote themselves to their countries. On the one hand, they want to escape their bad histories. On the other hand, they face worse trouble where they go. Whilst Feride deals successfully with problems faced by her and she gets married to Kamran whom she loves, Aliye loses her fight against uneducated people and she is killed by them.