Kız ergenlerde aile faktörünün dini toplumsallaşma düzeylerine etkisi: Malatya örneği
The impact of family factors on the level of religious socialization in adolescent girls: The case of Malatya
  1. Tez No: 923818
  2. Yazar: ŞEYMANUR ERTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada, ergenlerin yaşadığı dini toplumsallaşma süreç ve kazanımları ile bu süreçlerdeki“aile”etkisi çeşitli yönleriyle incelenmektedir. Ayrıca araştırmada, çocukların dini toplumsallaşma kazanımlarının mevcut durumu ve anne baba tutumlarıyla ilişkisi ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Konuyla ilgili literatür taraması yapılarak tarama modelinden yararlanılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde toplumsallaşmanın ne olduğu, toplumsallaşma yaklaşımları ve aile faktörünün bireyin dini toplumsallaşmasını nasıl etkilediği incelenmiştir. İkinci ve üçüncü bölümünde yöntem ve bulgular yer almaktadır. Konuyla ilgili literatür taraması yapılarak tarama modelinden yararlanılmıştır. Malatya İnönü Üniversitesi Felsefe, İlahiyat, Psikoloji, Sosyoloji ve Tarih Bölümü'nde öğrenim görenlerin evrenini temsil etmek üzere örneklem olarak alınan 253 katılımcıya anket uygulaması yapıldı. Araştırmada“Dini Toplumsallaşma Ölçeği”ve“Anne Baba Davranış Ölçekleri”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, T testi, varyans analizi (F testi), Ki-Kare Testi (Chi-Square Test) ve Crosstabs analizi, regresyon ve korelasyon analizi gibi çeşitli yöntemler ile yorumlandı. Ailenin, çeşitli demografik özellik ve toplumsallaşma faktörlerinin ergenlerin dini toplumsallaşma süreçlerindeki tutum ve davranışları konusunda oluşturulmuş̧ olan hipotezler test edilip, doğrulanmaya çalışıldı. Araştırma sonucunda ergenlerin dini toplumsallaşmalarıyla ilgili davranışlarının, ailenin destekleyici ve kontrolcü tutumları ve dindarlık durumları başta olmak üzere sahip oldukları çeşitli demografik özelliklere göre de farklılık gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the religious socialization processes and outcomes experienced by adolescents, with a focus on the influence of the“family”in these processes. It also explores the relationship between children's religious socialization achievements and parental attitudes. A literature review was conducted, and a survey model was utilized. In the first section, the concept of socialization, socialization approaches, and the role of family factors in influencing an individual's religious socialization are discussed. The second and third sections present the methodology and findings. The study sample consists of 253 participants from the Departments of Philosophy, Theology, Psychology, Sociology, and History at İnönü University in Malatya. The“Religious Socialization Scale”and“Parental Behavior Scales”were used to collect data, which were then analyzed using T-tests, ANOVA, Chi-Square Test, Crosstabs analysis, regression, and correlation analysis. The hypotheses regarding the family's influence, demographic characteristics, and socialization factors on adolescents' religious socialization behaviors were tested and verified. The findings indicate that adolescents' religious socialization behaviors vary according to family support and control attitudes, their religiosity, and other demographic factors.