Sınıf öğretmenlerinin 'saf madde ve karışım' konusuna yönelik bağlamsal soru kullanma yeterlikleri, tercihleri ve ihtiyaçları
Primary school teachers' competencies, preferences and needs of the use of contextual questions for the topic 'pure substance and mixture'
  1. Tez No: 923817
  2. Yazar: SEDA SELİN SERDAR GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Alana özgü yeterliklerin öğretmen eğitimindeki önemine rağmen, ilgili alanyazında sınıf öğretmenlerinin“saf madde ve karışım”konusuna yönelik bağlamsal soru kullanma yeterliklerini, tercihlerini ve ihtiyaçlarını inceleyen bir çalışmaya rastlanmamıştır. Alanyazındaki bu boşluk dikkate alınarak, bu araştırmada sınıf öğretmenlerinin“saf madde ve karışım”konusuna yönelik bağlamsal soru kullanma yeterliklerinin, tercihlerinin ve ihtiyaçlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Özel durum yöntemi kapsamında, Trabzon'daki devlet okullarından seçilen 10 sınıf öğretmeni araştırma grubunu oluşturmaktadır. Katılımcıların tamamı dördüncü sınıf okutan veya okutmuş olan sınıf öğretmenleri olup gönüllü olarak araştırmaya katılmıştır. İlgili alanyazın taraması ve uzman görüşleri göz önünde bulundurularak, 12 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış mülakat formu geliştirilmiş ve verileri toplamak için kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analize tabi tutularak, tema ve kodlar oluşturmuştur. Bu çalışmada, sınıf öğretmenlerinin geleneksel soruları kullanmayı tercih ettikleri ve bağlamsal soru kullanma yeterliklerinin eksik olduğu tespit edilmiştir. Böylece, sınıf öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme süreçlerinde bağlamsal soruların kullanılması gerektiğini fark ettikleri ama geleneksel sorulardan da vazgeçemedikleri sonucuna varılmıştır. Araştırmanın sonuçları dikkate alındığında, bu çalışma sınıf öğretmenlerinin alana özgü bağlamsal soru hazırlama ve ölçme-değerlendirmede kullanma yeterliklerini geliştirmek için hizmetiçi eğitimlerin verilmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Despite the significance of subject-specific competencies in teacher education, the related literature has lacked any study investigating primary school teachers' competencies, preferences and needs of the use of contextual questions for the topic“pure substance and mixture.”Given such an unexplored issue in the relevant literature, this research aims to examine primary school teachers' competencies, preferences and needs of the use of contextual questions for the topic“pure substance and mixture.”Through a case study methodology, the study group of the current study consisted of 10 primary school teachers drawn from the state schools in the city of Trabzon. All of the interviewees were teaching or had taught this topic to grade 4 and voluntarily partook in the study. Taking into consideration of related literature and expert views, a semi-structured interview protocol with 12 questions was developed and used to collect data. While the collected data were exposed to content analysis, themes and codes were created. This study found that the primary school teachers preferred using traditional questions and had deficiencies at exploiting the contextual questions. Thus, it can be concluded that the primary school teachers are aware of the need of the use of the contextual questions in measurement and assessment processes, but could not give up the traditional ones. In light of the results, this study recommends in-service education to develop primary school teachers' competencies of preparing subject-specific contextual questions and using them in measurement and assessment.