Blok zincir tabanlı uyuşmazlık çözüm yöntemleri ve tahkim
Blockchain-based dispute resolution methods and arbitration
  1. Tez No: 923822
  2. Yazar: BASRİ VURAL
  3. Danışmanlar: DR. AYŞE İPEK SARIÖZ BÜYÜKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Blok zincir(i) teknolojisi, geleneksel sistemleri köklü biçimde dönüştürerek süreçleri daha etkin ve bağımsız hale getiren yeni bir yaklaşım sunmaktadır. Merkezi yapıların aracı rolünü ortadan kaldırarak bireyleri daha özgür bir düzleme taşıyan bu teknoloji, idari ve hukuki süreçlerde hız ve güvenilirliği artırmayı hedeflemektedir. Değer transferinde güven ihtiyacını azaltan blok zincir, finans, hukuk ve ekonomi gibi alanlarda yenilikçi çözümlerle mevcut düzenlere meydan okumaktadır. Bu kapsamda, akıllı sözleşmeler gibi araçlarla bireyler ve kuruluşlar için daha adil ve erişilebilir uygulamalar geliştirilmekte, aynı zamanda merkezi yapılar tarafından engellenmeye çalışılmasına rağmen toplumun tüm kesimlerinde kabul görme potansiyelini sürdürmektedir. Blok zincir, sosyo-teknolojik bir dönüşümün habercisi olarak, daha bağımsız ve kapsayıcı bir gelecek inşa etmektedir. Bu çalışma kapsamında, teknolojik ve yasal düzenlemelerin iç içe geçtiği blok zincir teknolojisinin, gücünü devletten alan geleneksel hukuk sistemi üzerindeki etkileri, merkezi adalet sistemine ait çözüm yöntemlerine alternatif olarak sunulan, merkezi olmayan uyuşmazlık çözüm yöntemleri ve bu çözümü sunan akıllı sözleşmelerin neler olduğu gibi konular analiz edilmeye çalışılmıştır. Blok zincir teknolojisinin, milletlerarası hukukun üç temel boyutundan (dil, bölge ve beden) nasıl sıyrıldığı ve meşruiyetinin sınırları açıkça izah edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Blockchain technology offers a new approach that transforms traditional systems, making processes more efficient and independent. By removing the intermediary role of centralized structures, it provides individuals with more freedom while aiming to increase speed and reliability in administrative and legal processes. Blockchain reduces the need for trust in value transfer and challenges existing systems in fields such as finance, law, and economics with innovative solutions. Through tools like smart contracts, it develops fair and accessible applications for individuals and organizations, maintaining its potential for acceptance despite resistance from centralized structures. As a herald of socio-technological transformation, blockchain builds a more independent and inclusive future. This study analyzes the effects of blockchain technology, where technological and legal regulations intersect, on the traditional legal system powered by the state. It examines decentralized dispute resolution methods offered as alternatives to centralized justice systems, and the role of smart contracts in this context. The study also explains how blockchain technology transcends the three main dimensions of international law (language, region, and physical presence) and discusses its legitimacy limits.