Sermaye piyasası hukukunda blokzinciri kapsamında yatırımcının korunması: Uygulanacak hukuk ve tahkim
Investor protection in capital markets law within the scope of blockchain: Applicable law and arbitration
- Tez No: 993260
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, blokzinciri teknolojisinin sermaye piyasası hukuku üzerindeki etkileri üç farklı yönden incelenmiştir. İlk olarak, kripto varlıkların sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilebilmesine ilişkin ölçütler ele alınmış; Türk hukuku merkeze alınmakla birlikte karşılaştırmalı hukuk ve güncel düzenlemeler genel olarak değerlendirilmiştir. Devamında, blokzincirinin mevcut aracılı saklama sistemine gerçek bir alternatif oluşturup oluşturamayacağı ve bu alandaki hukuki problemlere çözüm sunup sunamayacağı tartışılmıştır. İkinci olarak, aracılı saklama sistemindeki kaydi menkul kıymetlere ilişkin hak sahipliği ihtilaflarında uygulanacak hukukun tespiti meselesi, blokzinciri teknolojisi bağlamında ele alınmıştır. Geleneksel aracılı saklama yapısında bu hukukun belirlenmesinde karşılaşılan güçlükler ile bunlara karşı geliştirilen çözümler tartışılmış; bunu takiben, blokzinciri teknolojisinin söz konusu yapıya nasıl bir alternatif sunduğu ve blokzinciri tabanlı menkul kıymetlerde hak sahipliği ihtilaflarında uygulanacak hukukun tespiti ayrıca değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, blokzinciri kaynaklı sermaye piyasası uyuşmazlıklarının tahkim yoluyla çözümü incelenmiştir. Bu kapsamda, Türk sermaye piyasası hukukunda mevcut uyuşmazlık çözüm yöntemleri ve bunların blokzincirine uyarlanabilirliği değerlendirilmiştir. Ardından, blokzinciri tabanlı sermaye piyasası uyuşmazlıklarının tahkime konu edilmesi, tahkime elverişlilik (özellikle yatırımcı–tüketici bakımından),tahkimin bu alandaki avantajları ve sermaye piyasası hukuku ile blokzinciri bağlamında karşılaşılabilecek güçlükler ele alınmıştır. Sonuç olarak, blokzincirinin sermaye piyasasındaki aracılı sistemden kaynaklanan sorunlara sunduğu çözüm yolları ortaya konulmuştur. Blokzinciri tabanlı menkul kıymetlerde hak sahipliği ihtilaflarında uygulanacak hukukun tespitine ilişkin çözüm ve öneriler geliştirilmiş; uyuşmazlıkların tahkim yoluyla çözümüne yönelik, etkin bir uyuşmazlık çözüm mekanizmasının oluşturulmasına dair reform önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of blockchain technology on capital markets law from three perspectives. First, it analyzes the criterias for characterizing crypto assets as capital market instruments. In that regard, Turkish law is taken as the main reference, with brief consideration of comparative law and recent regulatory developments. It then discusses whether blockchain can constitute a genuine alternative to the existing intermediated holding system and whether it can address the legal problems observed in that area. Second, the determination of the applicable law in proprietary disputes concerning book-entry securities within the intermediated holding system is addressed in the context of blockchain technology. The difficulties encountered in identifying the applicable law under the traditional structure and the solutions developed are discussed. Subsequently, how blockchain may offer an alternative to that structure and the determination of the applicable law in proprietary disputes concerning crypto securities are evaluated. In the third part, the thesis examines the resolution of blockchain related capital markets disputes through arbitration. It evaluates the dispute resolution mechanisms currently available under Turkish capital markets law and their adaptability to blockchain. It then considers the arbitrability of blockchain-based capital markets disputes (especially in the context of the investor and consumer), the advantages of arbitration and the challenges that may arise at the intersection of capital markets law and blockchain. In conclusion, the thesis sets out the solutions that blockchain offers for issues arising from the intermediated system in capital markets, develops proposals regarding the determination of the applicable law in proprietary disputes involving crypto securities, and presents reform suggestions for establishing an effective arbitration-based dispute resolution mechanism.