Gelişmeleri kaçırma korkusunun sağlık yönetimi bölümü öğrencilerinin akademik performansına etkisi üzerine bir araştırma
A study on the effect of fear of missing out on academic performance of health management department students
- Tez No: 923823
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN ÇİL KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde insanların sosyal medyada çok fazla zaman geçirmesi sonucunda gelişmeleri kaçırma korkusu meydana gelmektedir. Gelişmeleri kaçırma korkusu insanları hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkilemektedir. Yapılan çalışmalarda sosyal medya ve gelişmeleri kaçırma korkusundan etkilenen alanlardan biri de akademik performans olup Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü lisans öğrencileri ile yapılan bu araştırmada gelişmeleri kaçırma korkusunun akademik performansa etkisini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Gönüllülük esasına bağlı olarak araştırmaya katılmayı kabul eden 197 öğrenciye anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerde gelişmeleri kaçırma korkusunun olduğu görülmüş olup gelişmeleri kaçırma korkusunun akademik performansa etkisinin olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
At the present time, people spend too much time on social media, which causes a fear of missing out. The fear of missing out affects people both physically and psychologically. In studies conducted, one of the areas affected by social media and the fear of missing out is academic performance, and this study conducted with undergraduate students of Ankara Hacı Bayram Veli University, Department of Health Management aimed to reveal the effect of the fear of missing out on academic performance. A survey was administered to 197 students who volunteered to participate in the study. As a result of the study, it was seen that the students had a fear of missing out, and it was found that the fear of missing out did not affect academic performance.