Özel eğitim alanında görev yapan öğretmenlerin mesleki yeterlilik ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the professional competency and burnout levels of teachers working in of special education
  1. Tez No: 923828
  2. Yazar: SİBEL İŞERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAN TALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, özel eğitim merkezlerinde farklı alanda çalışan öğretmenlerin mesleki yeterlilikleri ile mesleki tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesini amaçlamıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan“Tarama”yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda da tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim- öğretim yılında Tokat ilinde görev yapmakta olan 169 özel eğitim öğretmenle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verilerinin toplanmasında Öğülmüş (2014) tarafından geliştirilen Özel Eğitim Mesleki Yeterlilik Ölçeği ile İnce ve Şahin (2015) tarafından Türkçe'ye uyarlama çalışması yapılan Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi SPSS programı ile Kruskal-Wallis H Test sonucu ve Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların alan bilgisi, mesleki etik, liderlik, iletişim ve genel mesleki yeterlilik düzeyleri çok yüksek seviyelerde bulunmuştur. Mesleki gelişim düzeyi ise yüksek olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı düzeyleri yüksek bulunmuştur. Cinsiyet, mezun olunan program ve özel eğitimle ilgili sertifika programına katılma durumu, duygusal tükenme, kişisel başarı ve duyarsızlaşma üzerinde anlamlı bir etkiye sahip değildir. Ancak, mezun olunan programlar ve özel eğitimle ilgili sertifika programına katılma durumu, mesleki etik, liderlik ve iletişim düzeylerinde farklılıklar ortaya çıkarmıştır. Toplam hizmet süresi ve özel eğitim hizmet süresi, değerlendirilen alanlarda belirleyici bir etkiye sahip değildir. Görev yapılan kurum türü , iletişim ve genel mesleki yeterlilik düzeylerinde farklılıklar göstermiştir. Katılımcıların yaşları, mesleki yeterlilik düzeylerini etkilememiştir. Özel eğitim mesleki yeterlilik ölçeği puanları ile Maslach tükenmişlik envanteri puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Araştırma katılımcıların genel olarak yüksek mesleki yeterlilik düzeyine sahip olduklarını ve tükenmişlik düzeylerinin de dikkate değer olduğunu göstermektedir. Ancak, demografik faktörlerin ve hizmet süresinin bu düzeyleri etkilemediği ve özel eğitimde mesleki yeterlilik ile tükenmişlik arasında doğrudan bir ilişki bulunamadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the relationship between the professional competencies and professional burnout levels of teachers working in different fields in private education centers. The“Scanning”method, one of the quantitative research methods, was used in the research. In line with the purpose of the research, the relational scanning model, one of the scanning models, was used. The research was conducted with 169 special education teachers working in Tokat in the 2023-2024 academic year. The Special Education Vocational Competence Scale developed by Öğulmuş (2014) and the Maslach Burnout Scale, adapted into Turkish by İnce and Şahin (2015), were used to collect the data of the study. Kruskal-Wallis H Test result and Mann Whitney U test were applied to analyze the research data using the SPSS program. As a result of the research, the participants' field knowledge, professional ethics, leadership, communication and general professional competence levels were found to be very high. The level of professional development was determined to be high. Participants' emotional exhaustion, depersonalization and personal accomplishment levels were found to be high. Gender, graduated program and participation in a special education certificate program do not have a significant effect on emotional exhaustion, personal accomplishment and depersonalization. However, the programs graduated and participation in a certificate program related to special education revealed differences in professional ethics, leadership and communication levels. Total service time and special education service time do not have a decisive impact on the areas evaluated. The type of institution where one worked showed differences in communication and general professional competence levels. The age of the participants did not affect their level of professional competence. There was no significant relationship between special education professional competence scale scores and Maslach burnout inventory scores. The research shows that the participants generally have a high level of professional competence and their burnout levels are also notable. However, it was determined that demographic factors and length of service did not affect these levels and no direct relationship was found between professional competence and burnout in special education.