Gençlerin reçeteli ilaçlarının eczaneden alınım sürecine katılım düzeylerinin araştırılması
Investigation of the participation levels of young people in the process of purchasing their prescription medications from the pharmacy
- Tez No: 923868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA NUR ÇATTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde sağlık bakım hizmetlerinde, hastalık merkezli yaklaşımdan hasta merkezli anlayışa doğru bir değişim gözlemlenmektedir. Özellikle gençler açısından bakıldığında, sağlık hizmetlerine erişim ve bu hizmetlerden yararlanma süreçleri, onların gelecekteki sağlık durumları üzerinde önemli etkilere sahip olabilmektedir. Bu çalışma, gençlerin reçeteli ilaçlarının eczaneden alım sürecine katılım düzeylerini incelemek amacıyla prospektif bir model kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemi, İstanbul'daki belirli 3 eczaneye 12-18 yaş arası gençlere ait reçeteyle gelen ve çalışmaya katılmayı kabul eden kişilerden oluşmuştur. Veri toplama sürecinde yapılandırılmış anket formları kullanılmıştır. Anketler, gençlerin demografik özellikleri, ilaç alım davranışları ve eczane deneyimlerine yönelik soruları içermektedir. Verilerin analizi, SPSS 27.0 ile yapılmıştır ve bulgular ki-kare testi, t-testi, Mann-Whitney U testi ve Pearson korelasyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Toplam 304 katılımcının %53,9'u erkek, reçetelerin %16,8'i kronik hastalık reçetesi, kendi ilaçlarını almaya gelen gençlerin oranı %20,39, eczaneye gelen gençlerin oranı ise %38,5 olarak görülmüştür. Eczaneye gelen gençlerin ise %59,9'u eczacıdan bilgi almak istemiştir.
Özet (Çeviri)
Currently, there is a shift from a disease-centered approach to a patient-centered approach in health care services. Especially for young people, the processes of accessing and utilizing health services can have significant effects on their future health status. This study was conducted using a prospective model to examine the level of participation of young people in the process of purchasing their prescription drugs from pharmacies. The study sample consisted of people who came to 3 specific pharmacies in Istanbul with prescriptions belonging to young people between the ages of 12-18 and who agreed to participate in the study. Structured questionnaire forms were used in the data collection process. The questionnaires included questions on demographic characteristics, medication purchasing behaviors, and pharmacy experiences of young people. Data were analyzed using SPSS 27.0 and findings were evaluated using chi-square test, t-test, Mann-Whitney U test and Pearson correlation analysis. Of the 304 participants, 53.9% were male, 16.8% of the prescriptions were for chronic diseases, 20.39% of the young people came to buy their own medicines and 38.5% of the young people came to the pharmacy. Of the young people who came to the pharmacy, 59.9% wanted to get information from the pharmacist.