Egzersiz davranış değişim aşamalarına göre ortaokul öğrencilerinde karar verme dengesi, değişim süreçleri ve egzersiz öz yeterliliğinin incelenmesi
Investigation of decisional balance, processes of change, and exercise self-efficacy among middle school students based on exercise behavior change stages
  1. Tez No: 923869
  2. Yazar: ESRA ÖZOĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ZİYAGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, ön ergenlik döneminde egzersiz davranışı değişim aşamaları, karar verme dengesi, egzersiz öz-yeterlik ve egzersiz davranışı değişim süreçlerinin erkek ve kız öğrenciler ile egzersiz yapan ve sedanterler arasında değişip değişmediğini incelemektir. Bu çalışmada, ortaokul öğrencilerinin cinsiyet ve egzersiz yapıp yapmamaya göre egzersiz davranışı değişim basamakları, karar verme dengesi ile egzersiz öz yeterlik ve egzersiz davranışı değişim süreçleri İstanbul ili Esenyurt ilçesinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulda bulunan erkek ve kız öğrencilerden oluşan 1007 öğrenci grubunda karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada, karşılaştırmalı betimleyici araştırma yöntemi kullanılmıştır. Kişisel Bilgi Formu, Egzersiz Davranışı Değişim Basamakları Anketi, Egzersiz Davranış Değiştirme Süreci Ölçeği, Karar Verme Dengesi Anketi, Egzersiz Öz-Yeterlik Anketi ve egzersiz davranışı değişim aşamaları ölçekleri katılımcılara uygulanmıştır. SPSS 23 istatistiksel paket programında analiz edilen ve normal dağılım gösteren (+2/-2 aralığı) verilerin iki grup karşılaştırılmasında T-testi analizleri kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, erkek ve kız öğrencilerin egzersiz davranış değişimi aşamalarının düzenli fiziksel aktivitenin yapıldığı üst basamaklara tırmanmanın başlangıcında olduğunu, kız öğrencilerin genelde tüm değişkenler bakımından erkelerden daha yüksek ortalamalara sahip olduğunu göstermiştir. Yine tüm değişkenler bakımından hem erkeklerde hem de kız öğrencilerde egzersiz yapanlar sedanterlerden daha büyük anlamlı ortalamalara sahip bulunmuştur. Sonuç olarak, ortaokul öğrencilerinin fiziksel uygunluklarını yeterince geliştirecek düzeyde aktif olmadığı ve yeni müdahalelere ihtiyaç duyduğu açıktır. Gelecekte yapılacak araştırmaların egzersiz davranışı değişikliğini anlama ve bu değişimi destekleyen etkili müdahaleler geliştirme konusunda daha fazla bilgi sağlamasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine whether exercise behavior change stages, decisional balance, exercise self-efficacy, and exercise behavior change processes differ between male and female students, as well as between active and sedentary individuals during the pre- adolescence period. In this study, the exercise behavior change stages, decisional balance, exercise self-efficacy, and exercise behavior change processes of middle school students were compared based on gender and engagement in physical activity. The study involved a group of 1,007 male and female students attending a middle school under the Ministry of National Education in the Esenyurt district of Istanbul. A comparative descriptive research method was employed in this study. Data collection tools included the Personal Information Form, Exercise Stages of Change Questionnaire, Exercise Behavior Change Processes Scale, Decisional Balance Questionnaire, Exercise Self-Efficacy Scale, and exercise behavior change stages scales. The data, analyzed using SPSS 23 statistical software, demonstrated normal distribution within the range of (+2/-2). T-test analyses were applied to compare two groups. The results of this study revealed that male and female students are in the initial stages of progressing to higher levels of regular physical activity in the exercise behavior change stages. Females generally had higher mean scores across all variables compared to males. Furthermore, for all variables, both males and females who were physically active had significantly higher mean scores than their sedentary counterparts. In conclusion, it is evident that middle school students are not sufficiently active to develop optimal physical fitness, indicating the need for new interventions. Future research can contribute to a better understanding of exercise behavior change and the development of effective interventions to support this change.