Hekimlerde cinsel mitler, kişilik özellikleri ve yaşam doyum ilişkisi
The relationship between personality traits, SEXUAL MYTHS and life satisfaction in doctors
- Tez No: 706350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KILIÇ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Cinsellik konusuna toplumsal alanda genel anlamda merak duyulmasına karşın sağlığın değerlendirilmesinde sıklıkla göz ardı edildiği bilinmektedir. Bu durum genellikle toplumun kültürel ve sosyal yapısıyla ilişkili kabul edilse de yetersiz cinsel eğitim ve yanlış bilgilenme cinsellikle ilgili mitlerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmada hekimlerde cinsel mit düzeylerinin kişilik özellikleri ve yaşam doyumuyla ilişkisinin araştırılması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı nitelikteki araştırma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan hekimler ile yürütüldü. Araştırmanın evrenini 2021 yılı Nisan ve Temmuz aylarında görev yapan 1090 hekim oluşturmaktadır. Araştırma, basit tabakalı örnekleme yoluyla seçilen 300 katılımcı ile yürütülmüştür. Çalışmaya katılmayı kabul eden kişilere elektronik posta veya mobil telefon ile anket formu iletilmiştir. Anketin ilk kısmı sosyodemografik özellikleri ve bireyin cinsel özgeçmişi ile ilgili soruları, ikinci kısmı Cinsel Mitler Ölçeğini, üçüncü kısmı Sıfatlara Dayalı Kişilik Testini, dördüncü Kısmı Yaşam Doyum Ölçeğini içermektedir. Elde edilen veriler istatistik paket programında Ki-kare testi ve Fisher'in Exact testi ile analiz edilmiştir. Sayısal bağımlı değişkenler Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis ile analiz edilmiştir. Korelasyon ilişkilerinde Pearson ve Spearman korelasyonları uygulanarak; %95 güven aralığında değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan 300 hekimin yaş ortalamaları 35,22±9,14 yıl olup %58,67'sini kadındır. Çalışma grubunun Cinsel Mitler Ölçeği (CMÖ) toplam puan ortalaması 45,54±14,77'dir. Katılımcılardan erkek hekimlerin, cinsel aktif olduğunu ve başkalarından duyduğu cinsellikle alakalı kesin söylemlere inandığını ifade edenlerin CMÖ puan ortalamaları anlamlı daha yüksek saptanırken, annesinin öğrenim düzeyi yüksek lisans ve üstü olan hekimlerin CMÖ puan ortalaması anlamlı düşük bulunmuştur. Katılımcıların %52'sinin cinsellikle ilgili konuları aileleri ile konuşamadığı, %3,3'ünün ailesinde cinsellikle alakalı konuşmanın yasak olduğu saptanırken, %71,6'sı cinsellikle ilgili ilk bilgi kaynağını arkadaş olarak tanımlamıştır. Katılımcıların %79 u tıp fakültesi eğitimi sırasında, %71,3'ü ise meslek hayatı boyunca cinsellikle ilgili eğitim almadığını belirtmiştir. Çalışma grubunun %41,67'si cinsellikle ilgili bilgi düzeyini yeterli bulmayıp, %43,33'ü cinsellikle alakalı kulaktan dolma bilgiler nedeniyle korku yaşamıştır. Aile içinde cinselliği rahatlıkla konuşabilen katılımcıların yaşam doyumu anlamlı yüksek bulunurken, cinsel ilişki sıklığını yeterli bulan, cinsel hayatını 'çok iyi' şeklinde değerlendiren ve cinsel bilgi düzeyini yeterli olrak tanımlayan katılımcıların yaşam doyumu anlamlı yüksek bulunmuştur. Kişilik özelliklerinde deneyime açıklık puanı yüksek saptananlarda cinsel mit oranları anlamlı olarak daha düşükken, sorumluluk puanı yüksek olan bireylerin cinsel mit oranları anlamlı olarak daha yüksektir. Sonuç: Katılımcıların %79'unun tıp fakültesi eğitimi sırasında, %71,3'ünün ise meslek hayatı boyunca cinsellikle ilgili eğitim almadığı dikkat çekmektedir. Hekimlerdeki cinsel mit varlığının azımsanamayacak seviyede olduğu, aile içinde cinsellik ile ilgili konuşulmasının ve anne eğitim düzeyinin cinsel mit oluşması açısından önemli olduğu saptanmıştır. Cinsel mitlerle yaşam doyumu arasında anlamlı ilişki bulunmadığı ancak kişilik özellikleriyle ilişkili olduğu saptanmıştır. Tıp fakültesinde ve mesleki eğitim sürecinde sağlık profesyonellerine yönelik cinsel eğitimlerin artırılmasının hekimlerin doğru ve nitelikli danışmalık yapabilmesi adına faydalı olacağı düşünülmektedir. Anne eğitim düzeyinin artırılması ve cinselliğin aile içinde de konuşulabilir hale gelmesi için yapılacak topluma yönelik eğitimlerin cinsel mitlerin oluşmasının ve yayılmasının önlemede faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Even though there is a general sense of wonder in society, it is a fact that sexual health is ignored generally. Insufficient sexual education and misinformation lead to the emergence of myths about sexuality in spite of the fact that overlooking sexual health is considered to be a cultural and social structure of society. This paper aims to evaluate the level of sexual myths, the relationship with personality traits and life satisfaction. Material-Method: This paper has been conducted among doctors who work at the University of Health Sciences, Tepecik Training, and Research Hospital. The research population consists of 1090 doctors who work between April and July 2021. The research was carried out with 300 participants selected by simple stratified sampling. A questionnaire form was sent to the people who agreed to participate in the study by e-mail or mobile phone. The first section of the questionnaire included questions about the sociodemographic characteristics and sexual history of the individual, the second section included the Sexual Myths Scale, the third section included Adjective-Based Personality Test, and the fourth section included Life Satisfaction Scale. The obtained data were analyzed with the Chi-square test and Fisher's Exact test. Numerical dependent variables were analyzed with the Mann Whitney U test and Kruskal Wallis. Pearson and Spearman's correlations have been applied to obtain correlation relations. The result was evaluated within 95% of the confidence interval. Result: The mean age of the 300 doctors participating in the study was 35,22±9,14 years, and 58,67% of them were female. The mean SMS (Sexual Myth Scale) score of the study group was 45,54±14,77. Among participants, male genders, sexually activity and believing in definite statements about sexuality from others were determined to have significantly higher SMS scores. Maternal education degree of the participants at a master's degree or higher were determined to was related with lowe SMS scores. While it was determined that 52% of the physicians could not talk about sexuality with their families, 3,3% of them were forbidden to talk about sexuality in their families, 71,6% of the participants defined the friends as the first source of information about sexuality. The 79% of the participants statedhaning no training on sexuality during their medical school education, and 71,3% stated about no training on sexuality throughout their professional life. Overall 41.67% of the physicians did not find their own level of knowledge about sexuality sufficient, and 43,33% experienced fear due to hearsay information about sexuality. The life satisfaction level of participants who could talk about sexuality comfortably with their families was found significantly high. The life satisfaction level of the group who specified frequency of sexual intercourse sufficient, who evaluated their sexual life as 'very good' and who found their sexual knowledge level sufficient was found significantly higher. Participants who have high openness to experience scores in their personality traits have a meaningfully lower sexual myth ratio. At the same time, participants with a higher responsibility score have a meaningfully high sexual myth score. Conclusion: It was found that 79% of participants did not receive training on sexuality during their medical school education, and 71,3% throughout their professional life. It is noteworthy that the existence of sexual myths among physicians is at a considerable level. Talking about sexuality in the family and the maternal education level of the participants was found to be important factors in the formation of sexual myths. No significant relation was reported between sexual myths and life satisfaction. However, there is a relationship between personality traits and sexual myths. It is thought that increasing sexual education for health professionals in the medical faculty and the vocational training process will be beneficial for physicians to provide accurate and qualified counseling. Public education has a sound role in raising the level of maternal education and making sexuality talkable within the family. On the other hand, public education will be beneficial in preventing the formation and spread of sexual myths.