Koroner by-pass cerrahisinde intraoperatif sıvı yönetiminin intrakraniyal basınç üzerine etkilerinin optik sinir kılıf çapı ve vena cava inferior distensibilitesi indeksi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of intraoperative fluid management on intracranial pressure in coronary bypass surgery using optic nerve sheath diameter and inferior vena cava distensibility index
- Tez No: 923903
- Danışmanlar: DOÇ. OĞUZ GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Kalp cerrahisinde intraoperatif sıvı yönetimi oldukça zorlu bir süreçtir. Kardiyak cerrahi geçiren tüm hastalarda intravenöz sıvı yönetimi ve sonuçları iyi bilinmelidir. Çalışmamızda koroner bypass cerrahisi geçiren hastalarda sıvı yönetiminin vena cava inferior distensibilite indeksi ile değerlendirilmesi ve kafa içi basınç üzerindeki etkisinin, optik sinir kılıf çapının ultrasonografik görüntüsü aracılığıyla erken ve girişimsel olmayan yöntemlerle değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 1 Ekim 2022-1 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmamıza 18 yaş ve üzeri, elektif şartlarda kardiyopulmoner by-pass cerrahisi geçiren 50 hasta dahil edildi. Çalışmamızdaki hastaların demografik verileri ve ameliyat süresince laktat düzeyleri, total kan kayıp düzeyleri, giriş hemoglobin düzeyleri, ortalama arterial basıncları, kalp hızları, pompa süreleri kayıt altına alındı. Ultrason cihazı ile optik sinir kılıf çapı(ONSD) ölçümü kaydedildi. ONSD, hastaya anestezi uygulamadan önce (bazal değer-T0), santral venöz katater takıldıktan sonra (T1), ameliyatın 30. Dakikasında (T2), hipoterminin 10. dakikasında (T3), hastaların yeniden ısıtılması sonrası 10. dakikada (T4) ve postoperatif 1. saatte (T5) ölçüldü. Hastaların T0 ve T5 zamanlarında ultrason ile inferior vena cava distensibilite indeksi hesaplanarak kaydedildi. Çalışmaya alınan hastalara T0 ve T5 zamanlarında yoğun bakım ünitesinde konfüzyon değerlendirme testi (CAM-ICU) uygulandı. Bulgular: Hastaların OAB, KAH, Laktat, CVP, ONSD-R, ONSD-L değerlerindeki değişim incelenmiştir. OAB değeri T4 ölçümüne kadar azalmış sonrasında artmıştır. Laktat değerinde sürekli bir artış olduğu, bu artışın özellikle T2 ölçümünden sonra daha fazla olduğu görülmüştür. CVP değeri T3 ölçümünden sonra düzenli bir artış göstermiştir. ONSD-R ve ONSD-L değerlerinde ise T3 ölçümünde artış, sonrasında azalma ve tekrar artış olduğu görülmüştür. T0'da yapılan CAM-ICU testi ile ölçülen değerler arasında yapılan karşılaştırmada CAM-ICU (T0) pozitif saptananlarda CVP (T1), CVP (T2), ONSD-R (T0), ONSD-R (T5), ONSD-L (T0), ONSD-L (T5) değerleri daha yüksektir. CAM-ICU (T5) ile ölçülen değerler arasında yapılan karşılaştırmada CAM-ICU (T5) pozitif olanlarda Giriş Hgb, EF daha düşük iken, Yaş, Sıvı balansı, Laktat (T5), CVP (T4,T5), ONSD-R (T5), ONSD-L (T5) değerleri daha yüksektir. Yaş, BMI, Pompa süresi, Total kan kaybı, Giriş Hgb, Sıvı balansı, EF ile OAB, KAH, Laktat, CVP, IVCDi, ONSD arasındaki korelasyona bakılmıştır. Buna göre yaş ile ONSD-R (T5), ONSD-L (T5) arasında aynı yönlü ve BMI ile ONSD-L (T0) arasında yine aynı yönlü korelasyon vardır. Total kan kaybı ile IVCDi (T5) ters yönlü, ONSD-R (T5), ONSD-L (T5) arasında aynı yönlü korelasyon vardır. Giriş Hgb ile Laktat (T5), ONSD-R (T5), ONSD-L (T5) arasında ters yönlü korelasyon vardır. Sıvı balansı ile Laktat (T5), ONSD-R (T5), ONSD-L (T5) arasında aynı yönlü korelasyon vardır. IVCDi ile CVP ve Laktat arasındaki korelasyona göre IVCDi (T0) ile Laktat (T0,T1,T2,T3) arasında ve IVCDi (T5) ile Laktat (T3) arasında ters yönlü korelasyon vardır. CAM-ICU (T5) varlığını predikte edebilecek CVP (T5) değeri incelenmiştir. Buna göre cut-off >13,5 alındığında %57,14 Sensitivite, %100 Spesifisite, %100 PPD ve %76,32 NPD elde edilmiştir. Sonuç: Çalışmamızda IVCDi değeri artış göstermiş olsa da övolemik ve hipervolemik olan kardiyopulmoner bypass cerrahi geçiren hastalarda sıvı yönetimini belirlemede ön görücü bir test olmadığının kanaatindeyiz. Çalışmamızda bakılan hasta popülasyonunda hastaların yaş ve BMI indeksi gibi demografik verilerin ONSD değerini etkilediği, pozitif yönde sıvı dengesi olan hastalarda yüksek CVP değeri ve perfüzyon bozukluğunun ön görücüsü olduğu düşünülen yüksek laktat değeri olan hastalarda ONSD artışı hastaların postoperatif deliryum tablosu ile ilişkili bulunmuştur ve ONSD ölçümünün ICP'yi öngörebilen bir değer olduğunun kanaatindeyiz. Kardiyopulmoner bypass cerrahisi geçiren hastalarda sıvı yönetimi ve etkilerini, ICVD ve ONSD değerleriyle ön görülebilirliği ile ilgili yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Intraoperative fluid management in cardiac surgery is a highly challenging process. Proper understanding of intravenous fluid management and its outcomes is essential for all patients undergoing cardiac surgery. This study aims to evaluate fluid management in patients undergoing coronary bypass surgery using the inferior vena cava distensibility index and to assess its effects on intracranial pressure through early and non-invasive methods using ultrasonographic imaging of the optic nerve sheath diameter (ONSD). Materials and Methods: This study was conducted at Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine Hospital between October 1, 2022, and October 1, 2023. Fifty patients aged 18 and above who underwent elective cardiopulmonary bypass surgery were included. Demographic data, lactate levels, total blood loss, baseline hemoglobin levels, mean arterial pressures, heart rates, and pump durations were recorded. Optic nerve sheath diameter (ONSD) was measured using an ultrasound device at six time points: before anesthesia induction (baseline-T0), after central venous catheterization (T1), at the 30th minute of surgery (T2), at the 10th minute of hypothermia (T3), at the 10th minute after rewarming (T4), and at the 1st postoperative hour (T5). Inferior vena cava distensibility index (IVCDi) was calculated and recorded at T0 and T5. The Confusion Assessment Method for the Intensive Care Unit (CAM-ICU) test was administered at T0 and T5 in the intensive care unit. Results: Changes in mean arterial pressure (MAP), central venous pressure (CVP), lactate, ONSD-R, and ONSD-L values were analyzed. MAP decreased until T4 and then increased. Lactate levels showed a continuous rise, particularly after T2. CVP consistently increased after T3. ONSD-R and ONSD-L values increased at T3, then decreased before rising again. In patients with positive CAM-ICU (T0) results, CVP (T1, T2), ONSD-R (T0, T5), and ONSD-L (T0, T5) values were higher. In patients with positive CAM-ICU (T5) results, baseline hemoglobin and ejection fraction (EF) were lower, while age, fluid balance, lactate (T5), CVP (T4, T5), ONSD-R (T5), and ONSD-L (T5) values were higher. Correlations were found between demographic variables (age, BMI, pump time, total blood loss, baseline hemoglobin, fluid balance, EF) and parameters such as MAP, CVP, IVCDi, ONSD, and lactate. Specifically, age was positively correlated with ONSD-R (T5) and ONSD-L (T5), while BMI correlated with ONSD-L (T0). Total blood loss was inversely correlated with IVCDi (T5) but positively correlated with ONSD-R (T5) and ONSD-L (T5). Baseline hemoglobin was inversely correlated with lactate (T5), ONSD-R (T5), and ONSD-L (T5). Fluid balance was positively correlated with lactate (T5), ONSD-R (T5), and ONSD-L (T5). There is an inverse correlation between IVCDi (T0) and Lactate (T0, T1, T2, T3), as well as between IVCDi (T5) and Lactate (T3), according to the correlation between IVCDi and CVP and Lactate.For predicting CAM-ICU (T5) positivity, a CVP (T5) cut-off of >13.5 showed 57.14% sensitivity, 100% specificity, 100% positive predictive value, and 76.32% negative predictive value. Conclusion: Although an increase in IVCDi was observed, we conclude that it is not a predictive test for fluid management in euvolemic and hypervolemic patients undergoing cardiopulmonary bypass surgery. In our patient population, demographic factors like age and BMI influenced ONSD values. High lactate levels that considered predictor of perfusion impairment and high CVP levels were associated with increased ONSD and postoperative delirium. Therefore, we believe that ONSD measurement can be a predictor of intracranial pressure (ICP). Further studies are needed on the predictability of fluid management and its effects in patients undergoing cardiopulmonary bypass surgery, in relation to ICVD and ONSD values.